DOSTLUK BİRİKTİRMEK GEREK AZİZİM
Reklam
Nezihe Kara

Nezihe Kara

DOSTLUK BİRİKTİRMEK GEREK AZİZİM

30 Ocak 2016 - 12:59

İnsanlara birikim ne demek diye sorsak cevapları ne olur sizce? Ben bir gün üşenmeden sordum bu soruyu öğrencilerime, arkadaşlarıma, aileme.

Ve çoğunun cevabı “paramızı -malımızı gelecek için saklamak ya da biriktirmek” gibi cevaplar oldu. Sonra onlara peki dostluk biriktirilir mi sizce dediğimde, kimi şaşırdı kimi güldü pek azı olabilir cevabını verdi. Günümüzde bolca para biriktiren, altın-dolar yatırımı yapan insanların düşüncelerine saygım sonsuz. Tabi ki tutumlu olup yatırım yapmak güzel bir şey. Ama bir şey sormak istiyorum. Daha fazla paramız daha lüks evimiz ve daha çok beygir gücünde arabamız olsun diye koştururken “dostluğu” biriktiren var mı? Etrafınızdaki arkadaşlarınıza, dostlarınıza, akrabalarınıza en önemlisi ailenize ne kadar zaman ayırıyorsunuz ? Ya da onlarla ne kadar etkin zaman geçiriyorsunuz??? Bu konuda birer özeleştiri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. İnsanların en çok biriktirmeye çalıştığı şey paradır, ne hikmeti varsa.

Oysa çoğu kişi iyilik-güzellik- dostluk biriktirmeye çabalamıyor maalesef. Galiba insanlık hasta olunca bize paranın çorba pişireceğini ya da yaşlanınca paranın bizimle ilgileneceğini düşünüyor. Şimdi kimse bana paran olursa kimseye muhtaç olmazsın. Hasta olunca çorba alırsın, yaşlanınca bakıcı tutarsın diye düz mantık yorumlar yapmasın lütfen. Paranın insan hayatını idame ettirmesi için önemli bir yeri olduğunu inkar etmiyorum kesinlikle. Ama parası olan bayramda kapısı çalınmayan, özel hastanelerde tedavi gören geçmiş olsun ziyaretine gelen bir kişisi olmayan nice zenginleri unutmayın derim size.

 

Evet tahmin ettiğiniz gibi bu düşüncelerle çok fazla para biriktiren bir insan değilim. Para hayatımı devam ettirmem için bir ARAÇ benim için; asla bir AMAÇ değil! Ben para yerine sevgi biriktiririm dostlarımın gönlünde, saygı biriktiririm büyüklerimin kalbinde ve mutluluk biriktiririm çocukların gözlerinde. Ve inanıyorum ki bunlar hayatta paranın satın alamayacağı kadar önemli değerler. O yüzden paradan önce “dostluk biriktirmek lazım azizim”

NEZİHE KARA (5 OCAK 2015)

Bu yazı 1948 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar