HZ. PEYGAMBERİMİZİ AN(LA)MAK…
Nezihe Kara

Nezihe Kara

HZ. PEYGAMBERİMİZİ AN(LA)MAK…

22 Nisan 2017 - 12:12

Hamd, bildiğimiz ve bilmediğimiz bütün alemleri yoktan var eden ve her türlü noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah Teala’ya, salatü selam O’nun habibi ve üsve-i hasene olan Hz. Muhammed Mustafa’ya, onun pak Ehl-i beyt’ine ve güzide ashabına olsun. Selam ayrıca kıyamete kadar  Resüllulahın ve ashabının yolundan gidenlerin üzerine olsun.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Mekke’de doğmuştur. Bu yıl yani 2017 itibariyle doğumunun 1446. Yıldönümüdür. 

Her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında Efendimizi an(la)mak  adına çeşitli kurum ve kuruluşlarda   kutlu doğum programları düzenlenmektedir. Bu programların olması hatta son yıllarda çoğalması son derece sevindirici bir hadisedir. Özellikle okullarda öğrencilerle yapılan etkinlikler çok daha anlamlı ve yerinde bir kazanım olmaktadır.

Bu konuya değinmemiz ve anlaşılması için çaba harcamamız gerektiği kanaatindeyim. Günümüzde insanların en çok sorun yaşadığı konulardan birisinin  “çocuk eğitimi “ olduğunu gerek günlük hayatta gerekse okul hayatlarında gözlemlemekteyiz. Anne babalar çocuklarını eğitirken onların bireysel ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunabilmek için nasıl bir yol izlemeleri konusunda biraz sıkıntı yaşıyorlar maalesef. Sosyal medyanın ele geçirdiği ve üzerinde otorite kurulması zorlaşan çocukların eğitiminde bir yerlerde yanlış yapılıyor gibi!  Henüz kendi benlik bilincine varamayan ve özsaygısını kazanamayan bireylerden bir başkasına annesine, babasına, öğretmenine, büyüklerine saygı sevgi göstermesini beklememeliyiz. Peki çocuğun benlik saygısını  kazanması ve bilinçlenmesi için neler yapabiliriz ? 

Çocuğun hayatına örnek olacak, rol model alacağı birisini tanıtmak anlatmak bu konudaki en doğru ve büyük adımdır. Bu yüzden bütün insanlığın en üstünü ve rol modeli Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) anmak onu çocuklarımıza anlatmak çok önemli ve kıymetlidir. Bunun yanı sıra çocuklarımıza Sünneti Seniyyeleri aşılayarak da onlara iyilik ve güzelliği aşılayabiliriz.(sünnet: kelime anlamı olarak “yol-adet-huy-karekter-mizaç davranış” anlamına gelir. Terim olarak sünnet, Hz. Peygamber’e nisbet edilen her türlü söz, fiil ve takrirlerin tamamına verilen isimdir).Hz. Peygamber’in sözlerine kavli sünnet, davranışlarına fiili sünnet, sahabilerinin yaptıklarını onaylamasına ise takriri sünnet denir.

İnsanoğlu “bakmak ile görmek” arasındaki farkı anladığında  “anmak ile anlamak” arasındaki farkı da çok iyi algılayacaktır. Çünkü nasıl her baktığımızı tam anlamıyla göremiyorsak;  anmakla da anlıyor sayılmayız. Efendimiz’i başta kutlu doğum programlarında ve  mübarek gecelerde bolca anıyor ve salavat getiriyoruz şükür ama asıl mesele her an, yapacağımız işlerde, gündelik hayatımıza O’nu örnek alabilmektir. Efendimiz’i anmak güzel ama yaşayabilmek ve çocuklarımıza da yaşatabilmek için –anLAmak  şart!

Bu mübarek günlerde Rabbim Peygamber  Efendimiz  Hz. Muhammed (s.a.v.)  anlayarak anan kullardan olmayı nasip etsin  inşallah…

Bu yazı 1591 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar