KENDİMİ KENDİMDEN ÇIKARSAM…
Nezihe Kara

Nezihe Kara

KENDİMİ KENDİMDEN ÇIKARSAM…

24 Şubat 2017 - 14:38

Hayatta insanlara sorulacak en zor soru  “Sen kimsin?” sorusudur bence. Bu soruya  isim veya  vasıf  olarak yüzeysel bir açıklama yapılabilir tabii ki. Ama  “asıl beni” açıklamak  derin ve düşündürücüdür. Çünkü her insan küçük birer dünyadır  anlayabilene. Günümüzde pek fazla insan  kendini tanıyamadan, iç dünyasını  anlamlandıramadan ölüp gidiyor bu hayattan. İnsan kendi özünü bilmeyince hayatı ve yaşamın  gerçek amacını da anlayamıyor maalesef.

Hiçlikten  çokluğa yol olan insanoğlu  ne gariptir ki bazen kendini dünyaya hakim olacak kadar güçlü hissederken bazen ise; hep birilerine muhtaç,  her an yok olacak  aciz bir varlık olarak hisseder. Peki asıl olan ne? Yani biz insanoğlu  çok mu aciziz dünya denen hayat  maratonunda? Yoksa çok mu güçlü yenilmez savaşçılarız? Galiba cevap tam da biziz ! Yani her insan verdiği cevaba, yaşayış tarzına  ve hayata kattığı  anlama  göre bir yer kaplıyor bu evrende. Dolayısıyla hiçlik de çoklukta bizim potansiyelimizde. Bizhangisine yatırım yaparsak o güçleniyor sadece.

Eğer her gün uyandığın sabaha, ağaçta öten kuşa, caddede bağıran simitçiye, yolda korna çalan şoföre, seni işe alan patronuna, yemeği tuzsuz yapan eşine, dahası aynadaki yüzüne lanet edip eleştiriler yağdırıyorsan bu dünyada ne kadar yer kapladığını ve kim için ne anlam ifade ettiğini uzunca bir düşünme zamanı. Galiba bu senaryodaki karakter  “asıl beni yani kendini hala bulamamış olanlardan. Bunun yanı sıra derin sorgulamalara  dalmış, nerden geldik nereye gidiyoruz bu hayatta diye kendini, yaşadıklarını sorgulayan kimliklere gelince, sorgulamak iyidir. İnsanın  başkasına iğne batırırken kendine çuvaldız batırması daha da iyidir hatta.

Feridun Düzağaç’ın çok sevdiğim şarkısında dediği gibi “ kendimi kendimden çıkarsam...” kaç kalır acaba diye düşünmeye başladım. Sonra garip ama çok uyumlu bir benzetme aklıma geldi.Galiba  doğarak dünyaya gelen ve ölümle dünyadan ayrılan biz aslında kendimizi kendimizden çıkarıyoruz.  Ve bu çıkarımda bizden geriye güzellik, iyilik ve hayır kalıyorsa ne mutlu! Ama sanatçının dediği gibi “kendimi kendimden çıkarsam sıfır kalmaz” ise vay halimize.

 Kendimizi kendimizden  çıkarınca güzel ameller kalması dileğiyle inşallah…

NEZİHE  KARA       24.02.2017

Bu yazı 1816 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Bahar makak
  1 yıl önce
  Kendimi kendimden çıkarsam kaç kalır acaba ailem ve çocuklarım dışında sıfırdr heralde... Onca kalabalık içindeki yalnız ve allaha sığınan insan... Oğlu sevgili nezihe.
 • MUHAMMED EMİN KARA 0079
  1 yıl önce
  ağzına sağlık
 • nazli
  1 yıl önce
  Yazin guzeldi hayatin gercegi bu iki kapili Han
 • nezihe cantasdemir
  1 yıl önce
  Kalemine yüreğine saglik güzel insan
 • Rmz Gny
  1 yıl önce
  Cok dogru ve hayata dair bi yazi olmus kalemine yuregine saglik
 • kadriye ılgaz
  1 yıl önce
  çok güzel duygu nun kaleme dökülüşü bukadar olur ..yüregine saglık canım

Son Yazılar