KÜLTÜR AŞURESİ
Reklam
Nezihe Kara

Nezihe Kara

KÜLTÜR AŞURESİ

04 Ağustos 2016 - 10:29

Öncelikle  “Aşure’nin”  ne olduğunu  sorsam birçok kişi söyler diye düşünüyorum .Hele tatlı yemeği çok sevenler bu ilginç ve eşsiz lezzeti  hemen bilir . Yöresel olarak  belli bölgelerde daha da yaygın olan aşure bir tür tatlı çeşididir. Aynı zamanda dini olarak önemli bir gününde simgesidir.( Muharrem ayının onuncu günü Aşure günü olarak bilinir. Bu mübarek günde insanlar oruç namaz gibi ibadetlerinin yanı sıra aşure tatlısından yapıp dağıtırlar. Ve bu tatlıyı yapmanın evlerine bereket getirdiğine inanırlar.)

 İçerdiği bir çok  malzemenin birbirinden  farklı olmasına karşın bir araya geldiğinde çok lezzetli  bir tat bırakır Aşure. Gerçekten de nohutla incirin bir araya gelişinin mantığı çözülemez  ve yan yana pek düşünülemez. Ama aşurenin içinde yendiğinde karışımdan olağanüstü  bir tat alınır.

Tıpkı Aşure misali birbirinden farklı olmasına aldırmadan bir araya gelen güzel tatlar ve renkler ortaya çıkaran insanlar  vardır. Bunun en güzel  örneği “Türk  Milleti”dir hiç kuşkusuz .      Farklı etnik  kökenlerden gelen, nohutla incir kadar birbirine uzak değişik insan grupları vardır  Türk milletinin toplumsal yapısında. Birbirinden farklı olmasına aldırmadan aynı paydada birleşip koca bir destan yazmış ve yazmaya devam ediyor bu millet!

Aşurenin tadını  veren  onu farklı malzemelere rağmen bir lezzet etrafında bütünleştiren;  ateştir. Çünkü ısıyla harmanlanır ve yumuşarlar lezzetler. İnsan topluluklarının bir araya gelmesinde kaynaşmayı sağlayacak ateşin adıysa;  Kültür ve imandır. Türk toplum yapısı ve milleti farklı renkleri bünyesinde bulundurmuş ve bu insanları çok güzel bir şekilde kültür ateşiyle harmanlayıp iman gücüyle sarmış ve  kaynaşmalarını sağlamıştır.

Eğer bir milletin kültür yapısı ve Allah inancı güçlü değilse insan toplulukları nohut yemeği ve incir tatlısının karışımı gibi karmakarışık ve tatsız olur.Ama  imanı güçlü ve değerlerine  sahip çıkan bir toplumsa Türk kültürü misali, hiçbir içeriği ayrılmaz birbirinden tek millet, tek devlet olur da yıllara meydan okur.

Kültür  ve iman ateşinin pişirmediği insan topluluklarının yazgısı hep salata kademesinde kalmaya mahkum olacaktır. Rabbim devletimizi  ve milletimizi daim eylesin inşallah…

 

03 Ağustos 2016    NEZİHE KARA

 

Bu yazı 2379 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar