Fikirler ölmez
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Fikirler ölmez

11 Kasım 2020 - 09:33

Dünyaya gelen her canlının hayatı ölümle sonuçlanır.

Bazıları dünyaya gelir ve gider çok yakındakilerin dışında varlığından haberi olmaz.

Bazıları sade bir hayat yaşar, kimseye zararı olmaz, bir süre hayırla anılır, sonra da unutulur.

Bazıları hem kendine hem çevresine zarar verir, dünyadan göçünce de kötülükle anılır.

Bazıları da dünya hayatında hayırlı işler yapar, devrim niteliğinde hizmetlere imza atar, sonra da ölür ve dünyadan göçer gider, ancak fikirleri ölmez.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk de dünyada hoş seda bırakan ölmez fikirler taşıyan biridir.

Onun ölmez fikirlerinin gelecek nesiller tarafından paylaşılmasını temin etmek için söylediği önemli birkaç sözünü paylaşalım:

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.”

“Beni ne zaman görmek isterseniz aynaya bakın. Siz Türk çocukları benim bir parçamsınız ve ben de sizin.”

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

“Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz.”

Fikirleri ölmez insanların bazen fikirleri karartılsa da unutturulmaya çalışılsa da güneşin balçıkla sıvanamayacağı gibi fikirlerini yok etmenin imkânı yoktur.

Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi düşman işgalinden kurtarıp Türkiye Cumhuriyeti Devletini ilan ettikten sonra dahili ve harici düşmanlar tarafından yıllarca unutturulmaya çalışıldı.

Bu gayrette olanlar bir yere kadar buna muvaffak da oldular. Ancak Prof. Dr. Haydar Baş gibi fikirleri ölmez bir lider tarafında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gizlenen kimlik ve düşünceleri tekrar canlandırıldı.

“Hoşgeldin Atatürk” eseri ve “Atatürk Vatandır” sempozyumlarıyla fikirlerinin tohumundan; eskimez ve ölmez fikirler tekrar filizlendi.

Merhum Prof. Dr. Haydar Baş bu dünyadan göçtükten sonra yapılan çalışmaların sahipsiz kalacağını düşünenler oldu. Ancak bu düşüncede olanlar Hüseyin Baş’ın BTP Genel Başkanlığına seçildiği anda yanıldıklarını anladılar.

Hüseyin Baş yaptığı açıklamada: “Mustafa Kemal Asker Atatürk’tü. Prof. Dr. Haydar Baş Hoca Atatürk’tü. Ben ise Evlat Atatürk’üm” ifadesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin ölmezliğini haykırmıştır.

Ne mutlu, ölmez fikirlere sahip liderlere ve nesillere!

Uğur Kepekçi

Bu yazı 303 defa okunmuştur .

Son Yazılar