İlim talep etmek ibadettir
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

İlim talep etmek ibadettir

04 Ekim 2020 - 00:51

İlim öğrenmenin fazilet ve önemi hakkında da Ehl-i Beyt öğretisine ihtiyaç vardır.

İmam Bâkır (a.s.) ilim öğrenmeyi tavsiye buyurmuştur: “İlim öğrenin; zira ilim öğrenmek iyiliktir. İlim talep etmek ise ibadettir."

İmam Bakır (a.s.) şöyle buyurur: “Bir alimin yanında oturunca konuşmaktan çok onu dinleme gayreti içinde ol, güzel konuşmayı öğrendiğin gibi, güzel dinlemeyi de öğren ve hiç kimsenin sözünü kesme”

İlmi ve hayır amelleri öğretmekle ilgili İmam Bâkır (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Kim insanlara bir hidayet yolu öğretirse, onunla amel edenlerin sevabı miktarınca ona sevap yazılır ve onların sevabından da bir şey eksilmez. Kim bir sapıklık yolu öğretirse, o sapıklıkla amel edenlerin tümünün günahı kadar günahı olur ve onların günahından da bir şey eksilmez.”

Mansur, Ebu Câfer Muhammed b.  Ali'den (İmam Bâkır) naklediyor: "Her şeyin bir âfeti vardır. İlmin âfeti ise unutmaktır." 

Sa’d el-İskafi, Ebu Câfer'den (a.s.) naklediyor: "İlmiyle fayda veren, aydınlatan bir âlim, bin âbidden daha hayırlıdır." 

Sa'd, Ebu Câfer'den (a.s.) naklediyor: "Vallahi, hakiki bir âlimin ölümü, şeytan için yetmiş âbidin ölümünden daha sevindiricidir.” (Prof. Dr. Haydar Baş / İmam Muhammed Bakır (a.s.) / sayfa 491-492)

Alimin ölümü alemin ölümü gibidir…

Hz. Peygamber (s.a.v.) "Ali'min ölümü İslam'da açılan bir gediktir" buyurmuşlardır. (Darimi, Mukaddime, 32)

Bir başka hadisi şerifte: “Bir kabilenin ölümü, bir âlimin ölümünden ehvendir.” (Taberânî /(Ebu Derdâ'dan).

Ebü'd-Derda'dan rivayet edilen bir hadiste Resûlullah (s.a.v.) âlimleri şu şekilde övmüş ve müjdelemiştir: "Her kim bu ilim yoluna girer ve ondan bir ilim talep ederse; Allah onu Cennet yollarından bir yola koyar ve ilim isteyene melekler kanatlarını gererler. Bunu o âlimin uğraşısından hoşlandıkları için yaparlar. Peygamberler ne dinar ne de dirhem miras bırakmadılar. Onlar yalnız ilmi miras bıraktılar. Şu hâlde onu alan çok büyük bir nasip almış olur." (Buhârî, İlim, 10)

Allah'ın rızasına uygun yapılan ilim sayesinde, o kişinin mağfiret bulması için yapılan dualar hakkında da Aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Allah Teâlâ Hazretleri, melekleri, semâvat ehli, deliğindeki karıncaya, denizindeki balıklara varıncaya kadar arz ehli, halka hayrı öğretene mağfiret duasında bulunur"(Kütübü sitte/4073).

Rabbim, ilmin faziletlerinden istifade eden ve ilmiyle amel eden kullarından eylesin.

Uğur Kepekçi

Bu yazı 371 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar