Kur'an okumayı öğrenmek isteyenler
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Kur'an okumayı öğrenmek isteyenler

19 Şubat 2021 - 01:12

Meltem Televizyonu “Rahmet iklimi” diye adlandırılan üç aylarla birlikte, önemli bir programla daha karşımıza çıktı.

Her gün 08.30 ve 17.00 de “Kurra Hafız Mustafa Yıldırım Hocayla Kur’an Öğreniyorum” programı başladı.  

Hasretle ve heyecanla beklediğimiz bu programın, sıradan bir program olmadığını ve taşıdığı anlamı sizlerle paylaşarak henüz yeni başlayan programı takip etmenizi tavsiye ediyoruz. 

Değerli dostlarım! Şimdi sizlerle bu programın önemini işaret etmek için bazı bilgiler paylaşacağım:

Daha önceleri kendi imkanlarımızla bir gayret ortaya koyarak Kur’an okumayı öğrendiğimi zannediyordum. “Zannediyordum” diyorum, çünkü bu konuda eksik olduğumu Prof. Dr. Haydar Baş hocamdan öğrendim.

Hocamızla farklı ortamlarda bir araya geldiğimizde, kılınan namaz sonrası genellikle bana Kur’an okuturdu. Onun duyguyla dinlemesi bana ayrı bir heyecan verirdi.

Son yıllarda bana Kur’an okutur, sonrada “evladım senin bir Kurra hafızdan ders talim etmen gerekiyor. Bölgende bir Kurra hafız bul da ders al” derdi.

Ben de kendi imkanlarım çerçevesinde birkaç hocadan ders aldım. Ama Haydar hocam her defasında “evladım senin iyi bir Kurra hafızdan ders okuman lazım” diyordu. Bu demek oluyordu ki aldığım ders yetersizdi.

Haydar hocamızın vefatından önceki son iki ziyaretim, Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu hocamızın oğlu Ahmet’in nişan merasimi ve hocamızın oğlunun düğünü vesilesiyle olmuştu.

Bu iki ziyarette de bana Kur’an okuttu ve kimden ders okumam gerektiğini şu anlamlı ifadelerle dile getirdi:

Son iki ziyaretimde de benzer ifadeyle; “Kimden ders alırsan al, eksik kalacaktır. Senin mutlaka Kurra hafız Mustafa Yıldırım hocadan ders talim etmen gerekir. Peki neden sana mutlaka Mustafa hocadan ders talim etmen gerektiğini söyleyeyim mi? Son dönemlerde tanıdığım hafızlar arasında o birincidir. Çünkü onun ahlakı, Kur’an’dır. Mustafa hoca hem bu işin ilmini en iyi şekilde biliyor hem iyi bir öğretici hem ahlakı bütün bir insandır. Bu sebeple senin ve güzel Kur’an okumak isteyenlerin; Mustafa hocadan ders talim etmesi lazım. Onu takip et. İstanbul’a gidip birkaç ders alsan yeter.”

Ben de Haydar hocama Mustafa Hoca’dan mutlaka ders alacağımın sözünü verdim. Bu arada Selim Kotil Bey, Meltem TV de “Kur’an Öğreniyorum” programının çekimlerine başlayacaklarının müjdesini vererek hocamızdan izin talep ettiler. Hocamız çok sevinmişti. Herkesin mutlaka Kur’an okumasını öğrenmesini de tavsiye etmişti.

Fakat, Mustafa hocamızdan birebir ders almamıza Pandemi süreci engel olmuştu.

Bir gün Mustafa Hocama telefon ettim. Değerli Hocamdan, bir araya gelmek imkânımız olmadığı için telefonda ders almayı talep ettim. Kendileri de “madem Haydar hocamızın isteği bu yöndedir. O zaman isteği benim için emir hükmündedir.” Dedi ve telefonda birkaç gün ders aldık. Yeterli olmadığını biliyordum ama bir yandan da Meltem TV’deki programı dört gözle bekliyorduk.

Çok şükür ki “Kurra Hafız Mustafa Hoca’yla Kur’an Öğreniyorum” programına kavuştuk.  Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Hadisi Şerifte “En hayırlılarınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerdir.” beyan edildiğine göre, önümüze tarihi bir fırsat kapısı açıldı. Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed(s.a.v.)’in buyurduğu şerefe layık olmak, insanların en hayırlısı olmak artık daha kolay.

Yapacağınız, her gün Meltem TV’deki programda Mustafa Hocamızı takip etmek ve tavsiyelerine uymaktır. Böylelikle hem Kur’an okumayı öğreneceğiz hem de Kur’an ahlaklı birinin muhabbetinden istifade edeceğiz inşallah. Hayırlı olsun.

Uğur Kepekçi

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

Bu yazı 459 defa okunmuştur .

Son Yazılar