Ramazana eriştik
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Ramazana eriştik

21 Haziran 2015 - 18:51

Rahmet ve bereket ayı Ramazan ayına kavuştuk. Rabbim sağlık ve esenlik içerisinde nice Ramazan’lara erişmeyi nasip eylesin. Tutacağımız oruçları, kılacağımız teravihleri, okuyacağımız Kur’an ve takip edeceğimiz mukabeleleri, yapacağımız hayır ve hasenatları kabul eylesin.

Gerek milletimiz, gerek İslam âlemi olarak rahmet ve berekete, morale çok ihtiyaç duyduğumuz bir zaman diliminde gelen Ramazan ayını çok ciddi bir muhasebe fırsatı olarak da değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü gerçekten her şeyin deforme olduğu şu zamanda kulluk şuurunun da bozulduğu herkesin malumudur. Ramazan’ı fırsat bilip ciddi bir muhasebe yaparak gerçek kulluk şuuruna erişebiliriz.

Bu ay içerisinde yapacağımız ibadetler sayesinde gönül iklimimiz daha zengin olacak, daha doğru ölçüye erişecek ve dolayısıyla da kulluk muhasebesinden hayırlı neticeler elde edilecektir.

Ramazan ayı içerisinde, diğer zamanlara göre daha fazla ibadetle meşgul olunacak, ibadetler sayesinde kalpler iyilikle dolacak, iyilikler bütün vücudumuzu kaplayacaktır. İyilik adına elde edilen kazanımlar sayesinde de gerek fikir gerek beden olarak hayırlı işlerde yoğunluk kazanılacak, hayır ve bereket artacaktır.

İbadet ayağıyla yol alan kalpler daha hassas bir hale gelecek; açlar, muhtaçlar, mazlumlar hatırlanacak, eller ve gönüller onların sıkıntısını çözmek için harekete geçecektir.
Ramazan ayına bu gözle bakmaya çalışmak lazımdır. Bu ayı hayırlı olan her şey için fırsat ayı olarak görmek lazımdır. Hayırların fetih olduğu, şerlerin yok olduğu bir fırsat olarak görmek lazımdır. Ramazan’da bu ölçüyü kendimize rehber edinmeliyiz.

Tutulacak oruçlara, yapılacak ibadetlere, hayırlı kazanımlara erişme kapısı olarak bakınca da oruç kişiye daha sevimli gelecektir. Sahurlar, iftarlar, namazlar, okunacak Kur’an ve dualar sadece bugünler için değil gelecek günlerde de fayda sağlayacaktır.

Ramazan ayını bu mantıkla değerlendirenlerin, hazırlığını bu düşünceyle yapanların elde edecekleri manevi zenginlikle geçmişin günahları silinecek, geleceğe daha kazançlı bir şekilde yol alınacaktır. Rabbim bu şuurla Ramazan’ı değerlendirmeyi cümlemize nasip eylesin.

Uğur Kepekçi
20 Haziran 2015

 

Bu yazı 1274 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar