Allah'ın beraber olmamızı istediği kullar
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

Allah'ın beraber olmamızı istediği kullar

02 Aralık 2021 - 09:47

"Allah'ın (c.c) beraber olmamızı istediği sadıklar nasıl insanlardır? Biz bunları nasıl seçeriz? Cenab-ı Hak buyuruyor ki; "Onların yüzünde secde eseri vardır."(Fetih Suresi 29)

Ne varmış yüzünde?

Secde eseri. Cenab-ı Peygamber Efendimiz; "Onları gördüğünüz zaman size, Allah'ı (c.c) hatırlatır."buyuruyor. Size Allah'ı (c.c) hatırlatan kimdir? Allah'ın (c.c) dostlarıdır.

Demek ki, Ahmed'e, Mehmed'e sormana gerek yok. Şöyle gözünü yumarsın, onu hatırına getirirsin, o esnada kalbine Allah (c.c) düşerse bil ki bu adam dürüst bir adamdır. Mümin bir adamdır…" 

Üzüm üzüme baka baka kararır

"Üzüm, üzüme baka baka kararır, değil mi? Kahveye gidiyorsun üzerine sigara dumanı çöküyor.

Canım ben sigara içmedim ki! İçmene gerek yok, kahveye girdin ya.

Gül dükkânına giriyorsun üzerine güzel kokular siniyor. Gül kokusu sürmene gerek yok, dükkâna girdin ya.

Hakk'ın muhabbetini taşıyan gül kokulu insanların yanında olmak, onları düşünmek, onlarla beraber olmak; işte bu rabıta. Onlarla birlikte yürümek (devam etmek) Hakk'a yürümektir…"

Su-i zanı bırakmak lazım

 "Günümüzde ne hikmetse hep su-i zanla hareket ediyoruz. Hep insanı suçlayan noktalardan hareket ile üzerine gidip, ille de, bu Müslüman değildir, diye ispatlamaya çalışıyoruz. Sen, kendi nefsinin adam olmasına, nefsinin iman etmesine gayret etsene! Böyle bir gayretimiz yok.

Başkasının üstüne gidiyoruz. Onda çok şey arıyoruz. Birde bakıyoruz kendi halimize, namazı dosdoğru kılmıyoruz, Allah'ı (c.c) zikirden, Allah'ı (c.c) sevmekten, Allah'tan (c.c) korkmaktan mahrumuz.

Sanki İslam başkası için geldi, bizim için gelmedi. Evvela kendi nefsimize dönüpte; "Niçin Allah'ı (c.c) sevemiyorum, neden O'ndan korkamıyorum, niçin huşu içerisinde namaz kılamıyorum?" sorgulamasını, bu muhasebeyi iyi yapmamız gerekirken, elimize bir kâğıt-kalem alıyoruz, başlıyoruz tasnif etmeye. İşte yanlış olan nokta bu."

Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hikmetin Sırları eserinden derlenmiştir.

Bu yazı 230 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar