Besmele ile başlamak
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

Besmele ile başlamak

04 Mart 2021 - 09:53

Her işin başı Besmele olduğuna göre, biz de Besmele ile başlamaktan söz ederek, bu mahiyetteki ilk yazımızı siz sevenlerimizle paylaşalım.

 

Her işte ve her hususta Allah'a sığınmak, müminin güzel vazifelerindendir. Şeytan, fitne ve fesadını icra ederken mü'minin kalbini istilaya çalışır. Bu onun tabii ve asli halidir.

Şeytanın giremeyeceği tek kalp, arif-i billah olan Hak dostu müminin kalbidir.   

Kul, "Euzu"yu okuyunca yani Rabbına sığınınca, Cenab-ı Hak da, "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile başlarım" dememizi istiyor. Yani Besmele ile başlamamızı…

Öyleyse her an şeytanın  fitne ve fesadı ile karşılaşan mümin için besmelesiz iş, başsız demektir. Yine Besmele eşyanın hakikatini anlamaya da vesiledir. 

İnsanın, kendinin büyük bir kâinat olduğunu düşünüp, "Ben kimim, nereden geldim, nereye gideceğim? Bu âleme gelmem benim irademle olmamış" diyerek, yaradılış gayesini düşünmesi, kulluk vazifelerindendir. Bu hal ise "Besmele" ile mümkündür. Zira Besmeledeki nükte, tabiatta ne varsa bütün bunların Cenab -ı Vacibü'l Vücud'u işaret ettiğini idrak etmektir.

Malumunuz, Kur'an ayetleri de Besmelesiz başlamaz. Ayetler de bu muazzam kâinatı anlatan deliller olduğuna göre, her varlık bir ayet ve delil makamındadır. Yani ayetler, Allah'ı hatırlatan ve ispatlayan birer delildir.

Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'inde şöyle delil buyurmuştur:

"Hem ölü arz (kudretimize ve ölüleri dirilttiğimize delalet eden) bir alamettir. Onlara Biz, (yağmur sebebiyle) hayat verdik. Ondan daneler çıkardık da ondan yiyip duruyorlar." (Yasin, 33).

Ve yine: "Gece de onlara kudretimize delalet eden bir alamettir. Ondan gündüzü soyar çıkarırız. Bir de bakarlar ki karanlığa dalmışlardır" (Yasin, 37) buyurulmuştur.

Bu ayetlerde, ölü arzın ve gecenin delil olduğu beyan buyrulmaktadır. Her ayet Besmele ile okunduğuna göre, her şeyi Besmele ile tefekkür etmek, eşyanın hakikatini kavramak olur ki, gerçek bilgi de budur.

Marifetullah, Hakk'ı tanımak, O'nsuz hiçbir varlığın olmayacağını kavramak Besmele sırrındadır.

Bu çerçeveden değerlendirildiğinde, Besmele, Kur'an'ın bir nüshası olan kâinatın ve onda mevcut olan her şeyin anahtarıdır. İyi bilinmelidir ki, Besmeleyi ihlasla ve samimiyetle okuyan bir nefis; sonunda kâinatı, eşyayı, eşyadaki incelikleri ve onda tecelli eden Hakk'ı tanıyacaktır. Şeytanın hile ve oyunlarından emin olacaktır. 

Hakk'ı tanımak ve Ehl-i Marifet olmak istiyorsan,"Euzu Besmele" senin de dilinin ve kalbinin anahtarı olsun!

Bu yazı 400 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar