Ebedi hayat nasıl kazanılır? -1
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

Ebedi hayat nasıl kazanılır? -1

27 Eylül 2021 - 09:49

Prof. Dr. Haydar Baş'ın İcmal Dergisi Eylül 2013 tarihli yazısıdır.

Hepimizin bildiği gibi Cenab-ı Hak bizi beraberce yaşayacağımız topluluklar içerisinde yaratmıştır. Bunu da birbirimizle tanışalım, görüşelim, yakınlaşalım hikmetine binaen dilemiştir.

Buradaki yakınlaşmaktan maksat hak bir inanç üzerine kurulan yakınlaşmadır. Bunu temin de inanıp hâl olarak hayatınıza geçirdiğiniz İlahi hakikatlerin sizin dışınızdakilere aktarılmasıyla mümkün olabilir. Bu bakımdan, hakkı tavsiye, bir başka ifadeyle tebliğ biz mü'minlerin en önemli görevlerinden biridir.

Bunu basit bir örnekle şöyle anlatabiliriz: Sen saraylarda, kervansaraylarda, güzel yerlerde hayatını geçirirken yanıbaşındaki insanın dehlizde, çukurda, çöplükte olmasını ister misin?

Oturmuşsun şurada en güzel, nadide sofralar kurulmuş, yiyor, içiyorsun. Yanıbaşında da fakir bir adam sana bakıyor. Zavallıya bir kaşık bir şey de ikram etmiyorsun. Bu, edebe mugayir bir davranış değil midir?

İşte aynen bunun gibi yaşadığın gerçeği, Hakk'ı tavsiye edeceksin, anlatacaksın.

"Birbirine Hakkı tavsiye edenler..."

Tabii mü'min, Hakkı tavsiye derken küfrün temsilcileri tarafından rahat bırakılmayacaklardır. "Neden sen bunu ayıktırıyorsun? İrşad ediyorsun? İkaz ediyorsun?" diye mü'minin üzerine geleçeklerdir.

Bu sebeple çile çekeceksin. Meşakkat içerisinde olacaksın. Bütün peygamberlerin hayatına bakın, hiçbir dönem ve devirde peygamberlere ashabı, bulunduğu dönemdeki insanlar, "Aferin! Ne kadar akıllı bir adamsın. Ne kadar güzel şeylerden bahsediyorsun" dememişlerdir.

Bilakis, "Vayy! Sen bizim inandığımız şu tanrılara mı kafa tutuyorsun?" demişlerdir.

Kimini ateşe atmışlar, kimini hızarla kesmişler, kimini dövmüşler, kimine sövmüşler, taşlamışlardır.

Peygamberler tarihine baktığınız zaman manzara budur. Akleden insan sayısı maalesef çok olmuyor. Onun için bu yolda siz, Hakk'ı hakikati tavsiye ederken sizi taşlarlar, size söverler, sizi incitirler. Bunlara da aldırış edilmez .

"... Birbirine Hakkı tavsiye edenler ve sabrı birbirine tavsiye edenler..." (Asr, 3). Hakkı anlatacaksın ve sabredeceksin. Bu sıfatları Ce- nab-ı Hak, Asr Sûresi'nde beyan ediyor.

"And olsun asra ki, gerçekten insan ziyandadır. Ancak, iman edip de salih ameller işleyenler, birbirine hakkı tavsiye edenler ve sabrı birbirine tavsiye edenler müstesnadır." (Asr, 1-3).

Allah bu ayetlerde emrolunan halleri yaşamayı cümlemize nasip etsin!"

devam edecek

Bu yazı 601 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar