EĞİTİME BAKIŞIMIZ ATATÜRK GİBİ OLMALI
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

EĞİTİME BAKIŞIMIZ ATATÜRK GİBİ OLMALI

24 Kasım 2020 - 11:12

Eğitim, Türkiye’nin milli ve en önemli meselesidir. Eğitim bizim milli meselemiz. Ve en önemli meselemiz.  Maalesef bugün eğitim ile ilgili birçok sorunumuz var; eğitimde fırsat eşitliği, ülkemizdeki sınav sistemi, atanamayan öğretmenler, öğretmen maaşları, ücretli öğretmenlik, uluslararası sınavlarda ülkemizin sıralaması, yabancı dil eğitimi ve benzeri birçok konu başlığını sayabiliriz.

 

Çözümsüz kalan sorunlar kronikleşiyor

Ülke olarak her yıl bu konuları konuşuyoruz. Ancak sorunlar çözülmediği gibi daha da kronikleşiyor.

Ülkelerin eğitim durumunu gösteren PISA sınavlarında Türkiye, 2012 yılında 65 ülke içinde 43’üncü sırada iken, 2015 yılında 52’nci sıraya gerilemiştir. Yine ülkemizde yapılan başka bir araştırmada öğrencilerimizin yüzde 66’sının okuduğunu anlamadığı tespit edilmiştir.

Öğrencilerimizin kendi milli değerlerine bağlı, araştıran ve sorgulayan, problem çözen, etkili iletişim kuran, özgüvene ve başarı kimliğine sahip, 21. yüzyıl becerileri ile donanmış öğrenciler olması için öncelikle eğitime ve eğitimciye bakış açımızın değişmesi bir zaruret haline gelmiştir.

Eğitime bakışımız Atatürk gibi olmalı

Eğitime ve eğitimciye bakış açımız Mustafa Kemal Atatürk gibi olmalıdır. 24 Kasım gününün Öğretmenler Günü olmasına neden olan ruhun yeniden canlanması gerekmektedir. 24 Kasım 1928 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.  Atatürk, ülkede başlattığı eğitim seferberliği ile ülkesine bağlı, fedakâr ve çağın gerekleri ile donanmış bir nesil yetiştirme yolunda çok sağlam temeller atmıştır. Örneğin, Başöğretmenin eğitim anlayışının karşılık bulduğu kurumlardan biri Köy Enstitüleri’dir. Köy Enstitüleri’nin düşünme ve beceri merkezli eğitim anlayışı bugün çağdaş eğitimin en önemli hedefi olmuştur. 

Öğretmen insan işçisidir

Öğretmenlik kutsaldır. Çünkü o,  İnsan işçisidir.  Her zaman ifade ettiğimiz gibi Öğretmenlerin kazancı insandır. Her meslek sahibi servet kazanır, para kazanır ama öğretmen insan kazanır.

Öğretmen, hem bu güne hem geleceğe hizmet eder. Çünkü ona emanet ettiğimiz çocuklarımız geleceğimizdir. Bu nedenle öğretmenlerimizin öncelikle toplumsal saygınlığının sağlanması zarurettir. Öğrencilerimizin rol model aldığı öğretmenlerimizin yoksulluk sınırı altında maaş alması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle öğretmen maaşı, diğer mesleklerden daha yüksek olmalıdır.

Bu vesile ile tekrar ifade etmek isteriz ki; öğretmenlerimiz, Milli Ekonomi Modeli ve sosyal devlet anlayışı ile hak ettiği değeri bizim iktidarımız döneminde bulacak, eğitimde kronikleşen sorunlar bizim dönemimizde çözülecektir. Bu duygularla bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum…”

Prof. Dr. Haydar Baş’ın 24 Kasım 2019 tarihinde yayınladığı 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajıdır.

Bu yazı 2951 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar