'Emrolunduğun gibi dosdoğru ol' -2
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

'Emrolunduğun gibi dosdoğru ol' -2

20 Eylül 2021 - 11:55

Prof. Dr. Haydar Baş'ın İcmal Dergisi Ağustos 2013 tarihli yazısıdır.

'Bütün cihan senin olsa ne fayda'

Günümüz şartlarında dün kısaca anlattığımız şekliyle kâmil bir insan olmak kolay değildir. Pek çok batıl fikir, fitne her tarafı sarmış, ölçüler zaafa uğramış vaziyette. Bu şartlarda dikkat edilmesi gereken unsurlara temas ederek makalemizi bitirelim.

Mü'minin en büyük arzusu, iman üzere rıhlet etmektir. Dualarımızda hep deriz: "Ya Rabbi! Son nefeste bize iman nasip eyle!"

Onun için âşıklardan biri güzel söylemiş demiş ki; "Son nefeste söylemezse bu diller/Bütün cihan senin olsa ne fayda." Her şeyin var ama bir tek Kelime-i Tevhid'i, şahadet cümlesini söyleyemiyorsun; o zaman ebedi hayat gidiyor.

Onun için insanın imanının sıhhatini koruması kadar önemli bir davası, meselesi olamaz. İmanın kemali, imanın sıhhatinin korunması şart ve de esastır.

Tabii imanın korunabilmesi için ibadetin, taatin olması lazımdır. "İnandım" diyorsun, bir iddian oluyor. Onun ispatı ibadettir.

Cenab-ı Hakk'ın, in-sanları, kul olsun diye yaratması münasebetiyle, insanların hayatlarını ibadet mantığı üzere geçirmeleri, yaşamaları lazım. Ayet-i kerimede, "Ben insanları ve cinleri Bana ibadet etsinler diye yarattım" buyuruyor.

Bir başka ifadeyle "Zâtını tanısınlar, bilsinler" diye Cenab-ı Hak, kullarını yarattı. "Ben gizli bir hazine idim. Bilinmeyi murat eyledim. Onun için de bu âlemi, insanı halkettim" diyor Allah.

Cenab-ı Hakk'ın maksadı, kendini izhar etmesidir. Bu âlemi bir maksada binaen yarattı. Onun için Niyazi Mısrî diyor ki; "Görünen kendi zâtıdır/Değil sanma ki gayrullah..."

Yani insanoğlunun tabiatın her köşesinde, her varlığında, zerresinden kürresine kadar O ezelî iradeyi görmesi lazım. Ne mutlu o insana ki varlığın her zerresinde Cenab-ı Hakk'ı görebilme şuuruna maliktir.

Hz. Ali (a.s.) buyuruyor ki; "Ben görmediğim Allah'a inanmam." Hz. Ali, görmediği Allah'a inanmıyor, çünkü her şeyde Allah görülüyor.

"Nasıl görüyoruz? Nasıl işitiyoruz? Nasıl bir hayatımız var?" Bütün bu meselelere tefekkürle baktığımızda Mutlak Kudret ortaya çıkıyor. O bakımdan imanın sıhhati için amel ile onun takviyesi esastır.

Cenab-ı Hak, cümlemizi bu şuurla Zatına kul eylesin."

Bu yazı 315 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar