Kavgalar kalplerdeki inançların sonucudur
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

Kavgalar kalplerdeki inançların sonucudur

27 Ağustos 2021 - 09:32

Prof. Dr. Haydar Baş'ın 27.09.2013 tarihli yazısıdır.

BM Güvenlik Konseyi toplantısı Suriye ağırlıklı bir gündem geçirdi. BM'deki ülkeler güvenlikten bahsededursun, İslam dünyasından kan damlamakta? Filistin, Afganistan, Pakistan, Irak, Mali, Sudan, Mısır, Lübnan ve Suriye gözyaşları içinde, açlık ve zulmün pençesindeler?

Her zaman altını çizdiğimiz hakikati bir kez daha yineleyelim. Dünyada var olan savaşların asıl nedeni, inançlardır. Dünya siyaseti inançlar istikametinde şekillenir. Siz hiç batılı bir ülkenin, Müslüman bir ülkenin yaşadığı şekilde işgal edildiğini, sömürüldüğünü göremezsiniz. Batı, kendi medeniyeti istikametinde çalışırken İslam dünyası "Müslümanlık adına hareket ediyoruz" dese de maalesef batılıların istediği istikamette siyaset üretip o saflarda yerini almaktadır.

Cesetleri fizyolojik olarak İslam topraklarında gezinse de hakikatte batı ideolojisinde bir arada bulunmaktalar. Yani hem İsrail'e karşı olacaksın, hem de İsrail lehine hareket edeceksin, bugünkü manzara maalesef bu? Böyle bir yaklaşımın temelinde İslam'a ve Müslümanlara karşı husumetten başka bir şey olamaz. Emperyalist batı güçlerine karşı olanların uluslararası arenada eşbaşkan sıfatıyla dolaşması neyle izah edilebilir?

Gelişmeler, Müslüman dünyasının siyasi otoritelerinin farklı yüzlerle ortaya çıktıklarının izahı ve de ispatıdır. Yaşadığınız coğrafya neresi olursa olsun, neticede birey olarak inandığınız ideolojinin ve de inancın temsilcisisiniz. İktisadi ve siyasi olaylarla mahşeri şuuru dumura uğramış İslam dünyasının hiçbir izaha ihtiyacı olmayan gelişmelerden ders alması mümkün olmuyor.

Gelinen noktada yanlışlar doğru, doğrular yanlış olarak ortaya çıkmakta; Bu da insanla inancı arasında açılan korkunç fark sebebiyle görülememektedir. Heyhat, bu ne gaflet? Bu ne aymazlık.

Bu yazı 483 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar