Sosyal devlet ancak MEM ile hayat bulabilir
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

Sosyal devlet ancak MEM ile hayat bulabilir

23 Haziran 2021 - 11:36

Her konuda örnek almaya çalıştığımız Avrupa, sosyal devlet olma vasfını kaybetmeye başladı.Aldığından fazlasını halkına hizmet olarak verebilen devlet olan "sosyal devlet" anlayışının var olması ve devamı ancak istikrarlı bir ekonomi sistemi ile sağlanabilir. Sermayenin belli ellerde toplandığı kapitalizmde, sosyal devlet anlayışı, üretime katkının olduğu sürece devam etmektedir. Katkı sona erdiğinde, mesela bireyler yaşlandığında, bireyler ekonomiler için bir yük görülmektedir.Hal böyle iken, bugün istihdam eden bireyler dahi kapitalizm için taşınamaz bir hal almıştır.

Çünkü sistem tamamen çökmüştür. Bu çöküşün yıkıcı etkilerinin en fazla görüldüğü saha elbette ki dar gelirli kesim olacaktır.AB'nin kurucu ülkelerinden Hollanda'nın yeni kralı tahta çıktığı sırada yaptığı TV konuşmasında, Hollanda'nın "sosyal devlet "dönemini kapattığını ifade etti.Bu ifade, diğer AB ülkeleri için de geçerlidir.ABD'de ise, Obama'nın kongreden geçirmeye çalıştığı sağlık reformu için ayrılan bütçe geri çekildi.

Tasarı yasalaşmazsa, 1 Ekim'de federal yönetimin faaliyetleri duracak ve 2.1 milyon kamu çalışanının üçte biri iş bırakmak zorunda kalacak.ABD halkı ve de devleti için yaşanan bu ekonomik dar boğaz, bugün dünya ülkelerinin tamamı için geçerlidir.Mortgage krizi  ile beraber ortaya çıkan süreç, kapitalizmin sorunlarının içinden çıkılmaz bir hal aldığı dönem olmuştur.Birleşik Devletler'de sorunların günlük hayata yansımasından önce bazı tedbirler alınmaya çalışılmıştı.

Diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi kapitalizmin kalesinde de, bu eskimiş ve yetersiz sisteme karşı bizim Milli Ekonomi Modeli'nden alıntılar ile çareler aranmıştı.Bush ve Obama arasındaki 2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde, Bush krizden çıkış için " çok harcayanların cebine para koyduğunda", Obama, "bu projeler Bush'a ait değil, Milli Ekonomi Modeli'nden alıntıdır" demişti.Aynı Obama başa geçtiğinde, senatoya sunduğu ekonomi paketinde Milli Ekonomi Modeli'nden yaptığı alıntılarla tüketimi teşvik amaçlı vergi indirimi getirdi, ama bu sefer Milli Ekonomi Modeli'nin adını zikretmemişti.Dünyadaki tüketim eksenli tek analiz bizim modelimizdir.

Milli Ekonomi Modeli tam bir sosyal devlet anlayışını hayata geçirecek tek sistemdir. Rusya 2006'dan bu yana Milli Ekonomi Modeli'ni uygulamakta ve sosyal devlet anlayışımızın kuralları ile vatandaşlarına geniş imkânlar sunmaktadır. Son olarak doğum yapan annelere doğum ikramiyesi projemizi hayata geçirmiştir. Bugün sosyalizm ve kapitalizmin çarkları arasında ezilen halkların ve de iflas eden devletlerin tek çözümü Milli Ekonomi Modeli'dir.

Prof. Dr. Haydar Baş'ın 01.10.2013 tarihli yazısıdır.

Bu yazı 572 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar