Sosyal devlet uygulamaları arttıkça mutluluk artar
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

Sosyal devlet uygulamaları arttıkça mutluluk artar

24 Haziran 2021 - 11:23

2018 Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya olarak belirlendi. Bu ülkeyi Norveç, Danimarka ve İzlanda takip etti. Listede Türkiye geçen yıla göre 5 sıra gerileyerek 74. sırada yer aldı. 

Bireylerin mutluluğu, ekonomik refahtan ziyade devletin vatandaşına sahip çıkması ile doğru orantılı. Birleşmiş Milletler'in raporuna göre; bundan 150 sene evvel kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya olan Finlandiya'da şu anda 9 yıllık ilköğretim giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Devlet 17 yaş üzerindeki öğrencilere kredi ve burs veriyor.

İyi yönetiliyor, istikrar var ve yolsuzluk nerdeyse sıfır düzeyde. Sosyal devlet olma yolunda da ciddi adımlar atıyorlar. Sosyal devlet, kapitalizmin kurallarının önüne geçmiş durumda?

Mutluluğu artırdığı belirtilen sağlık imkânları, sosyal güvencelerin sağlanması, gelir dağılımı, iyi yönetim, özgürlükler gibi unsurlar puanlamada dikkate alındı.

Dünyanın en büyük ekonomisi kabul edilen ABD ise mutluluk oranında düşüş kaydetti. Bunun en önde sebebi işsizlik ile mücadelede yetersiz kalınması?

Yıllardır, Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanacağı devletin 'tam bir sosyal devlet' olacağının altını çiziyoruz.

Hemen hemen her ülke anayasasında sosyal devlet olmaktan bahsediyor. Ancak önemli olan bunu hayata geçirebilmek?

Bu noktada, kapitalizmin emeği ve sermayeyi bir avuç azınlığa aktaran kurallarından ziyade; önce insan diyebilen; 'baba devlet' yaklaşımı ile vatandaşını kucaklayacak ve bunun uygulaması için gerekli finansmanı kendi kaynakları ile temin edebilecek bir sisteme ihtiyaç var.

Sosyal devleti tam anlamıyla hayata geçirmek Milli Ekonomi Modeli ile mümkündür.

Biz, vatandaşlarının beklentilerini karşılayamadığı için devamlı kan kaybeden, listelerde gerileyen bir Türkiye yerine 'Sosyal Devlet-Milli Devlet ilkelerini tam olarak yaşatacak bir modeli' anlatıyoruz.

Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanacağı devlet, tam bir sosyal devlettir çünkü beşikten mezara kadar tüm hayatı garanti altına alacak projeleri ve kaynakları ortaya koyar.

Milli Ekonomi Modeli ile kişilere proje mukabili faizsiz kredilerin verilmesi ile, her vatandaşın emeğinin devreye konulması sağlanmaktadır.

Her üretim kademesindeki vatandaşın sosyal hakları, ücretleri ve tüm menfaatleri devletin garantisindedir.

Milli Ekonomi Modeli, sürekli büyümeyi formülleştirmekte, işsizliğe çözüm getirmektedir. İşsizliğin tek çaresi Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanmasıdır. Kapitalizm işsizliği halledemez.

Modelimiz, yeraltı kaynaklarını devlet-millet ortaklığı ile işleterek gelirini yine millete dağıtır. 

Geliri 100 bin TL'nin altındaki kesimden vergi almaz.

Devletin gelir kaynaklarını vergilerle sınırlı tutmaz. Senyoraj hakkını devreye koyar.

Vatandaşlık Maaşı projesi ile her vatandaşını maaşa bağlar.

Ev hanımlarına emeklilik hakkı verir. Doğum yapan her anneye ikramiye sunar, çocuk maaşı verir, gençleri uzun vadeli faizsiz krediler ile evlendirir.

KOBİ'lere, sanayiciye, küçük esnafa proje mukabili faizsiz kredilerle iş ve yatırım imkânı sunar.

Kimsesiz yaşlılara maaş bağlar. Lise mezunlarını sınavsız üniversiteye alır, üniversiteliye burs verir.

Evi olmayana uzun vadelerle faizsiz kredilerle ev yapar.

Tarım kesimine, çiftçiye avans ve faizsiz üretim desteği verir.

Şehit yakınlarına, dul ve yetimlere sahip çıkar, emeklilerin maaş kesintilerini kaldırarak onların yüzünü güldürür.

Böylece, gelir belli kesimde toplanmaz; milletin tamamına dağılır.

Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanacağı milli devlet, tam bir sosyal devlettir çünkü tam bağımsız yargıyı temin sözü verir.

Temel hak ve hürriyetlerin tamamı devlet garantisinde yaşanır ve korunur.

Tekrar 2018 Dünya Mutluluk Raporu'na dönersek; dünyadaki en mutsuz ülkeler; işgal altındaki Suriye'nin yanı sıra, Doğu Afrika'daki Burundi gibi iç savaşlar ve açlık ile mücadele eden Afrika ülkeleri Ruanda, Tanzanya ve Orta Afrika Cumhuriyeti oldu.

Kaynaklar savaşının yaşandığı dünyada ancak tam bağımsız bir ekonomi anlayışı ile 'işgale dur' denebileceğini de hatırlatalım.

Türk Milleti her sene gerileyen mutluluk sıralamasında üst sıralara çıkmak, mutlu yaşamak ve bolluk istiyorsa Milli Ekonomi Modeli'ni derhal hayata geçirmelidir.

Prof. Dr. Haydar Baş'ın 23.03.2018 tarihli yazısıdır

Bu yazı 514 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar