Ayna Ayna Söyle Bana!
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Ayna Ayna Söyle Bana!

10 Haziran 2013 - 14:48

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” sözü ne kadar doğru ise, toplum hareketleri de hükümetlerin aynasıdır. Türkiye’de anayasal haklarını kullanmak suretiyle tepkilerini ortaya koyan yüz binlerce insanın yaptığı iş, bu ayna olma vazifesini yerine getirmektir.

Mevcut siyaset her ne kadar “Biz herkesi kucakladık”, “Bunca hizmet yaptık, karşılığı bu mu?” gibi söylemlerin içine girmiş olsa da, ayna olan toplum, bunun hiç de göründüğü gibi olmadığını gösteriyor.

Hükümet olmanın gerekliliklerini bir artı hizmet gibi lanse eden hükümet, köprü veya yol yapmayı, su ve doğalgaz projelerini gerçekleştirmeyi, kamu şirketlerini özelleştirme gibi maddeleri halkın gözüne sokarak, hesap soruyor.

Bir belediye başkanı “size su getirdim, çöpünüzü topladım, yolunuza yama yaptım. Bana niye teşekkür etmiyorsunuz?” derse hataya düşmüştür. Çünkü belediyeciliğin özünde yatan hizmetleri yapmak zaten asli bir vazifedir. Eğer siz asli vazifeleriniz dışında artı bir şeyler yaparsanız takdir görürsünüz. Hele hele Türkiye’yi yönetiyor iseniz, “Ben şunları yaptım” diyerek halkın isteklerini göz ardı etme lüksüne sahip olamazsınız.

Hükümetlerin değişme sebepleri arasında ilk sırada halkın isteklerine cevap verememeleri yer alır ki, bir seçimde % 50 alan nice hükümetler, bir sonrakinde baraj altında kalabilmiştir bu ülkede! Yani siyaset değişim gösteren, hatayı asla kabul etmeyen bir kurumdur.

Gezi Parkı eylemleri, halkın anayasamızda yer alan hak ve hürriyetlerini kullanmasından başka bir şey değildir ve başka bir noktaya çekilmemelidir.

Miraç kandilinde dua eden, simit dağıtan, eyleme katılanlara “Burada su ve yemek bedava” diyecek kadar toplumunu seven ve koruyan insanların yaptıkları eyleme başka bir kulp takmak, oradaki insanlara karşı büyük bir haksızlıktır.

Şimdi size uzatılan aynaya değil, toplumun aynasına bakıp ders almanın zamanıdır.

Selim Baytürkmen

 

Bu yazı 3015 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar