MOLAAAA! “KİLİS”
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen


MOLAAAA! “KİLİS”

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Kilis, tarihi ve kültürel dokusunu bu zamana kadar koruyabilmiş ender illerden bir tanesidir. Çok eski bir yerleşim bölgesi olması itibariyle de Kilis, buram buram tarih kokan bir şehirdir. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin hakim olduğu bahçeli taş binaları, tarihi hamamları, çeşmeleri, bazı sahabe efendilerimizin ve evliyaların meftun bulunduğu türbeleri ile Kilis, bir tarih kentidir adeta.

Bütün bu zenginliklere sahip olmasına karşın ilimiz, turizm pastasından payına düşenin çok az bir kısmını elde edebilmektedir. Son birkaç yıldır GAP bölgesi turlarına dahil edilen Kilis’e, yerli turistlerin geldiğini görmekteyiz. Günü  birlik diyemesek de saatlik ziyaretlerde bulunan bu turistler için Kilis, bir bakıma “Dinlenme Tesisi” görevi görüyor. İlimizi bu “Otobüs Durağı” konumundan çıkarıp, beş yıldızlı bir otel mesabesine getirmek zaruridir. Doğal olarak, yetkili adledilen ve icraat koltuklarında oturan şahısların, bu konuda yapmaları gereken birçok görevler olduğu da açıktır.

Turisti cezp etmek için belirli bir alt yapıya hazlı hazırda sahip olan ilimizin, bu potansiyelini su yüzüne çıkarmak, Kilis’in her açıdan kalkınmasına yarar sağlayacağı kesindir. Turizm açısından Kilis’in en önemli eksikliği ise, konaklama imkanının yok denecek kadar az olmasıdır. Turistlerin konaklayabileceği otellerin ve nezih pansiyonların bir an önce vücuda getirilmesi şarttır. Şehir görünümünün de, doğal ve tarihi yapı bozulmadan güzelleştirilmesinin de, ilimize turistik açıdan birçok getiriler sağlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bütün bu eksiklikler giderildiğinde, Kilis’in bir ticaret ve turizm kenti olması için önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Bunlar yapıldıktan sonra Kilis, göç veren değil, göç alan bir şehir olacaktır. Buna emin olun!

 

  

Bu yazı 255 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar