Covid-19 ve Ekonomik Birliğe Çağrı
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Covid-19 ve Ekonomik Birliğe Çağrı

07 Nisan 2020 - 11:53

Korona virüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, geçim

derdini bize düşündürmeyecek ve bizi evimizde oturduğumuz halde bakacak gerçek önlemlerin hayata geçirilmesidir.

Covid-19 ile mücadelemiz ülke çapında devletin her kademesi ile devam ederken, önümüzdeki günler belki de aylar, sağlımızdan çok ekonomik sorunlarımızı dert edeceğimiz zamanlar olacak. Dünya korona virüsün etkisine altına aldığı insanları nasıl iyileştiririz derdine düşmüşken, önümüzdeki aydan itibaren; virüsün ekonomik etkilerini ve sonuçlarını yaşamaya başlayacak gibi görünüyor. Şimdiden birçok kişi işsiz kaldı, esnafların bazıları kapalı, açık olanlar ise siftahsız dükkan kapatmak ve borçlarını ödemek gibi dertlerle şimdiden boğuşmaya başladı. Şirketler batarsa, ekonomik çark dönmemeye başlarsa ki, bu muhtemel gibi görünüyor. Dünyada milyarlarca insan işsiz kalacak.

Peki gerçek çözümümüz ne olmalı?

Bu işin şakası yok. Eğri oturup doğru konuşmanın tam zamanı olsa gerek. Tüm dünya büyük bir ekonomik travmanın eşiğinde! Yakında herkes sorunları için dert yanacak ve çözüm isteyecek. Türkiye çok geç olmadan, sağlık alanında aldığı sıkı tedbirlere ekonomik tedbirleri de eklemek mecburiyetindedir.  

Ancak kapitalist anlayışla sakat bir temel üzerine kurulu ekonomiler insanlığın üzerine adeta çökecek.

Nasıl ki ölmek üzere olan bir hasta, doktorunun tedavisini reddetme lüksüne sahip değilse, bizler de Prof. Dr. Haydar Baş'ı ve onun Milli Ekonomi Modeli'ni iyi okuyup anlamamız lazım. Çünkü, ne düşünürsek düşünelim, bizi bu buhrandan çıkaracak anahtar onda saklıdır.

Bana şu an vatandaşlık maaşını reddedecek bir kişi gösterin

Allah aşkına şu korona virüs belası ile mücadele ederken, bana şu ülkede Sayın Baş’ın “Vatandaşlık Maaşı” projesine hayır diyecek bir kişi gösterebilir misiniz? Elbette hayır! O zaman biz daha neyi beliyoruz. Neyi arıyoruz?

Rus iktisatçı Prof. Dr. Valery Lebedev bakın ne diyor: “Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli tezinin satır aralarında gizli kodlar var. Her okuduğunuzda yeni bir kodu çözersiniz."

Daha ne demek lazım inanın bilmiyorum. Milyonlarca insanımızı evinde bakacak bir lidere ve bir modele sahibiz. Kıymetini bilelim. 

Bu yazı 1568 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar