Kilis Gastronomisi Engellere Takılmasın!
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Kilis Gastronomisi Engellere Takılmasın!

05 Şubat 2020 - 14:33

Geçtiğimiz yıl İzmir’de yaşayan bir arkadaşım ailesi ile birlikte Güneydoğu gezisine çıktı. Her zaman olduğu gibi Gaziantep ve Şanlıurfa’yı gezdikten sonra memleketlerine dönerler diye beklerken, bir de baktım ki Kilis’teler! Kilis Tava ve Kilis Katmeri yediklerini sosyal medya adreslerinden paylaşıyorlar.

Bunu neden anlattın derseniz? Şundan: Komşu illerimiz Gaziantep ve Şanlıurfa, güneydoğuda gastronomi alanında en büyük payı alan iki şehrimiz. Takdir ediyoruz elbette ama, Kilis Gastronomisi ile turist çekmek istediğiniz şehrimiz önünde ciddi bir engel teşkil ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde tertip edilen “Kilis Gastronomisi Dünyaya Açılıyor” programı ve EMITT 2020 Fuarındaki tanıtımlar önemli bir gayreti temsil ediyordu. Ancak bunun yeterli olmayacağını şimdiden belirtelim. “Kilis Gastronomisi Dünyaya Açılıyor” haberlerine gelen yorumlarda: “Acaba dünyanın bundan haberi var mı?” gibi ifadeler yer aldığını gördük.

Bu yüzden Kilis’in bu alanda tanıtımının olgunluğa erişmesi ve meyve vermesi, sürekli ve koordineli bir şekilde yapılacak tanıtım ve organizasyonlara bağlıdır. Bu konuda bütün enstrümanları kullanabilmek çok önemlidir. Senede bir yapılan organizasyonlar, insanların akıllarından çok çabuk silinip giderken, Kilis’i akılda tutan çözümler üretmek zorundayız.

Çünkü gastronomi alanında kendini dünyaya tanıtmış bir şehre çok yakın olmanın dezavantajlarını taşıyoruz. Bunu aşmanın yollarını aramalı ve insanları Gaziantep-Şanlıurfa ve Kilis üçgeninde bir turizme doğru çekmenin yollarını aramalıyız. Gaziantep önümüzde bir engel gibi görünsede, aslında akıllı adımlar atıldığında Gaziantep’in sahip olduğu turist potansiyeli gayet rahat bir şekilde Kilis’e kanalize edilebilir.

Zaman zaman halkın ilgisini çekecek ve ulusal ölçekte kolayca yayılabilecek mini faaliyetlerin, çok kapsamlı programlardan daha çok verimli olduğuna şahit oluyoruz. Örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz yıl Gaziantep’te Türkiye’de ünlü olan bazı şeflerin ağırlandığı özel bir program yapıldı. Bu program hem haber kanallarıyla hem de başta programa katılan ünlü şeflerin ve diğer misafirlerin sosyal  medya adreslerinden ülkeye yayıldı.

Bunu başaracak zengin bir potansiyele sahip olduğumuzu unutmadan, Kilis Gastronomisini ülke ve dünyaya açmak gayretini hep beraber paylaşmak zorundayız.

Bu yazı 9450 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar