KİLİS’İN
EFENDİSİ
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

KİLİS’İN
EFENDİSİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Kilis’in geçmişine ve bugününe objektif bir bakış açısıyla baktığınızda, tek bir sonuca varırsınız. O da Kilis’in aslında şanssız bir şehir olma kaderinden kurtulamamış olmasıdır. Bazı şehirlerin Cumhuriyet tarihinden bu yana olumlu gelişmeler göstererek, sosyo-ekonomik yapısını ilerlettiği gözlenirken, geçmişte bir ticaret kenti olan Kilis’in şimdiki hali hepimizin gözleri önündedir. Özellikle son yıllarda bu kötüye gidişin hızını arttırmış olması, daha da üzüntü verici bir durumdur.

 

Her açıdan göze çarpan bir yükseliş grafiği yakalayan şehirlerimizin ortak bir özelliği var. O belde de seçimle başa gelen milletvekilleri, belediye başkanları v.b. gibi şahsiyetler, seçim sonrasında siyasi çatışmalardan uzaklaşıp, her siyasiye örnek teşkil edecek bir özveri ve çalışkanlık göstererek memleketlerine hizmet etmişlerdir. Ve bunun sonucunda da hemşerilerinden layık oldukları saygıyı ve sevgiyi fazlasıyla görmüşlerdir. Kendileri, milletine hizmet eden “EFENDİ” sıfatını alırken, memleketleri de isimlerinin önlerine “Turizm cenneti, Sanayi şehri, Tarım kenti” sıfatlarını eklemişlerdir.

 

Kilis’in tarihinde, yukarıda örneklemeye çalıştığım bu atılımları yapamamasının ana nedeni, kendisine gerçek manada hizmet edecek “EFENDİ ve EFENDİLERDEN” mahrum kalmasıdır. Kilislinin seçimle başına getirdiği siyasilerin, ilimizin sorunlarını T.B.M.M.’ne taşıyamamış olması nedeniyle, sıkıntılarımız günbegün katlanarak artmıştır.

 

Seçim öncesi vaatler birbiri ardınca sıralanmış, ancak seçim sonrasında bir daha ki seçime kadar vaatler, rafa kaldırılmıştır. “Kilis’in su sorunu halledilecek, 24 saat su gelecek artık” diyenler bu sorunu çözememişler, “Üzümlerinizden kar edecekseniz” diyerek üreticiye alım garantisi sunanlar Tekel’i özelleştirmişler, “Konut ve alt yapımız modern seviyeye çıkacak” vaadinde bulunanlar, bu sorunları halletmekten çok, arttırmışlardır.

 

Ne yazıktır ki halkımızın gözü yıllardır yüzeysel hizmetlerle boyanmış ve boyanmaya da devam etmektedir. Sahip olduğumuz zenginlikleri büyük bir hızla kaybediyoruz. Sosyal, kültürel ve ekonomik problemlerimiz birçok bölgeye oranla daha fazla çoğalıyor. Yani Kilis, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik problemleri, katbekat hissediyor.

 

Kısacası Kilis, isminin önüne Sanayi Şehri, Turizm cenneti, Tarım kenti gibi sıfatları ekleyecek “EFENSİ”ni arıyor. Umarım bu arayış uzun sürmez.

 

SELİM BAYTÜRKMEN       

Bu yazı 342 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar