Kilis, trafik ve park!
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Kilis, trafik ve park!

14 Aralık 2010 - 02:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:41

Şikâyetler artıyor, trafik yoğunlaşıyor ve en önemlisi sürücüler araçlarını park edecekleri ve park ettikten sonra da rahatsız edilmeyecekleri bir yer bulmakta zorlanıyorlar.

Kilis?in şehir merkezinde yoğunlaşan araç trafiği, yolların ve caddelerin fazla geniş olmaması nedeniyle günün belirli saatlerinde çileli bir hâl almaya başladı. Özellikle şehirde park problemi büyüyen bir sorun olarak dikkatleri çekerken, köklü bir çözümden uzak bir durum içinde olması itibariyle de daha da büyümeye devam edeceği kesin gibi gözüküyor. Uygulanan süreli park ve trafik ekiplerinin sürekli görev yapması ile birlikte Cumhuriyet Caddesi boyunca az da olsa bir kontrol sağlansa da, gün içerisinde yer sıkıntısı nedeniyle çiftli park yapan araçlara rastlamak mümkün oluyor.

Sürücüler haklı olarak işlerini halletmek için kendileri için en yakın noktaları veya caddeleri tercih ediyorlar park için. Ancak herkes aynı tercihi yapınca da park ve trafik sorun haline geliyor. Trafiği kontrol altına alabilmek adına çalışan trafik ekipleri de park ihlali yapan sürücülere cezayı yazıveriyorlar. Böylece Kilis gibi bir şehirde park sorun haline geliyor.

Küçük şehirler insanların kurallarla fazla sıkılmaması, rahat ve huzurlu bir yaşam vaat etmesi nedeniyle tercih edilir ve ilgi görür. Sunduğu avantajlar dezavantajlarından önde tutulur sağladığı rahatlık nedeniyle! İşte Kilis de rahatlık ve huzurun bir arada yaşanabileceği potansiyel bir şehirdir.  

Ama siz insanlara araçlarını park edecek bir yer sağlayamaz, çocuklarını okula bırakıp alırken, alış-veriş ederken park sorunu yaşatır ve de trafik cezası alma risklerini yükseltirseniz sizin şehriniz yaşanacak cazip bir kent olma vasfını çok çabuk kaybeder.

Kilis?te araç sayısı artmasına rağmen bu artışa uygun çözümler ne yazık ki üretilememiştir. Pansuman kabilinden getirilen çözümlerin ise yeterli olmayacağı açıktır. Buna en güzel örnek Mevlevihane önündeki açık otoparktır. Çok fazla sayıda aracın park edildiği bu alan çoğu zaman trafiğin aksamına ve akan trafiğin tek şeride düşmesine sebep oluyor. Özelikle araçların park edilmesi ve park yerinden ayrılması esnasında trafik tamamen kilitleniyor.

Şehir merkezine yakın ara sokak ve caddelerin de park edilmiş araçlarla tıka basa dolu olduğu Kilis?te, acilen bu sorunun çözülmesi gerekmektedir. Başka şehirlere baktığımızda öncelikle özel otopark sayısının arttırıldığı görülür.  Değişik aralıklarla yer tutan bu otoparklar uzun süreli park sorununu ana caddelerden uzak tutar. Bu çözümün yetersiz kaldığı durumlarda ise genellikle belediyelerin çok katlı otoparkları imdada yetişir.

Umulmamalıdır ki, Kilis?in park sorunu kendi kendine çözülecektir. Bu sorun belirli bir gayret, çalışma ve mantıklı bir projelendirme ile erken vakitte halledilmelidir. Yoksa sorun ve sıkıntılar daha büyüyecek ve daha fazla külfet getirecektir.

Kilis, içinde barınan insanlara bu imkânı sunmakla vazifelidir. Gereken ne ise (ki bu yetkili mercilerin bilgisi dâhilindedir) yapılmalıdır. Rahat ve huzurlu bir yaşam sürmek istendiğinde Kilis parmakla gösterilen bir şehir statüsüne kavuşmazsa, insanları burada tutmanız mümkün olamayacaktır.

 Selim Baytürkmen

Bu yazı 1967 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar