Kilis'in Trafik Sorunu Nasıl Çözülür?
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Kilis'in Trafik Sorunu Nasıl Çözülür?

31 Ekim 2017 - 15:16

Belki büyük şehirlerde olduğu gibi saatlerce trafikte vakit kaybetmiyoruz, evet diğer şehirler kadar araç yoğunluğuna da sahip değiliz! Ama o kadar çok ve anlamsız kural ihlalleri yapıyoruz ki, gören herkesi şaşırtıyoruz.

 

Kilis’in bir ucundan bir ucuna ulaşımı sadece “dakika” dediğimiz zaman dilimi ile ifade ederken, son yıllarda Kilis’te trafiğin haddinden çok hızlı aktığı ve bazı sürücülerin ne diğer sürücülere karşı ne de yayalara pek müsamahakâr davranmadığı dikkat çekiyor.

Gelin Kilis’teki kural ihlallerini bir hatırlayalım:

--Ters yönden araçların üstüne doğru gelen motosikletler     

--Ana caddelerde aniden sürücülerin önünde beliren at arabaları (Bu arada at arabalarının kırmızı ışıkta beklediklerini hatırlatalım!)

--Sık sık karşılaşılan “Kırmızı Işık” ihlalleri

--Ana caddelerde yayaların geçmesi için açılan bölümlerden motosikletlerin geçerek aniden caddeye çıkması

Kural ihlalleri kadar üstünde önemle durulması gereken diğer bir husus da, Kilis kent merkezinde meydana gelen kazaların artık hem ciddi hasarlı hem de ölümlü trafik kazalarına dönüşmesidir. Bu kötü sonuçlar doğuran kazaların önlenmesi hem sürücülerin hem de yayaların dikkatini arttırması gerektiğini ön plana çıkarırken, kazaların çok yoğun olduğu kavşak ve yollarda yetkililer tarafından da gerekli önlemlerin alınması artık zaruri bir hal almıştır.

Şehre ziyarete gelen bir turistin trafiğimizi “Afgan trafiği” olarak nitelemesi, Kilis’te trafiğin giderek büyüyen bir sorun haline geldiğini gösteriyor. Belki bizler bunu göremiyor olabiliriz ama öyle…

Ve masum zannedilen trafik ihlallerinin aslında ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceğini göz önünde tutarak, Kilis’te trafiğe çıkan herkesi biraz daha saygılı olmaya, karşımızdakilerin de birer insan olduğunu unutmamaya ve en fazla 5-10 dakikada en uzak mesafeye ulaşacağımız Kilis’te artık kuralları çiğnemememizi önemle rica ediyorum.

Bu yazı 3622 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar