MARKET
AMCA!
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

MARKET
AMCA!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Çocukluk günlerimizde, elimize geçen her kuruşu değerlendirdiğimiz, cebimizi cömertçe boşalttığımız bakkal amcaların yerini şimdilerde market amcalar almaya başladı. Bu zamanın çocukları ve o çocukların ebeveynleri artık alış-veriş için çoğunlukla marketleri, devasal alış-veriş merkezlerini tercih ediyorlar. Büyük marketlerden günlük, haftalık ve aylık yapılan yüklü alış-verişler sonrasında bakkalların payına neredeyse hiçbir şey düşmüyor. İflas noktasında seyreden birçok bakkal seslerini duyurmaya çalışıyor; bağlı bulundukları dernekler aracılığı ile marketlerin şehir dışına taşınması, tatil günlerinde kapatılması gibi önlemler alınması gerektiğini dile getiriyorlar. Geçtiğimiz günlerde büyük alış-veriş marketlerinin tatil günlerinde kapatılması gündeme geldi. Ancak bu merkezleri kapatma yetkisi il valiliklerine devredildi. Yani bakkallar hala çaresiz ve müşterisiz kalmaya devam ediyor. 

 

Aslında, Türkiye de vatandaşların hipermarketleri tıka basa doldurmasının pek çok nedenleri bulunuyor. Bazıları gezmek, bazıları aradığı tüm ürünleri fazla dolaşmadan aynı çatı altında bulabilmek, birçoğu da ucuz mal alabilmek için marketleri tercih ediyorlar. Temel neden, kişinin alacağı ürünü en ucuza mal edebilme endişesidir. Önlerine hiper, süper, gros gibi ekler alan marketlerin ve devasal alanlara kurulan alış-veriş merkezlerinin, insanımız tarafından bu denli ilgi görmesinin nedeni budur işte, ucuz ürün almak!

 

Şimdi şu soruyu sormanın zamanı geldi. Neden Türkiye’de birçok insan ucuz mal almak için büyük marketleri dolduruyor? Aslında bu sorunun cevabını hepimiz çok açık ve net olarak verebiliriz. Para yok! Allah aşkına, cebinde yeterince parası olan birisi, hiç market market dolaşıp, fiyat karşılaştırması yapıp, bir paket makarnanın, bir şişe sütün “Daha ucuz hangisi acaba?” hesabını yapar mı? Ben olsam yapmazdım. İhtiyacım olan ne ise, girerim bir dükkana, bana bir şişe süt derim alır çıkarım. Şu markette süt 1.50 YTL, diğerinde 1.40 hesabını yapma ihtiyacı duymam açıkçası.

 

Kimse suçu birbirinin üstüne atmasın lütfen! Asıl suçun kimde olduğu ortadadır. Suç, Türkiye’de  ekonomi iyiye gidiyor, enflasyon % 10’ların altında, bu gidişat halka da yansıyacak yakında diyenlerindin! Bakkal amcalar öldü, yaşasın market amcalarımız!

 

Selim Baytürkmen       

Bu yazı 284 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar