SÜPER KAHRAMANLAR DİYARI
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

SÜPER KAHRAMANLAR DİYARI

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Yıllar boyunca televizyon ekranlarından ve sinema perdelerinden çeşitli millet ve ülkelerin (ki özellikle Amerika’nın) süper kahramanlarını seyredip durduk. Ki bu yalanlara bazılarımız hayran bile olduk.

Annesinin elini bırakarak caddenin ortasına koşan küçük çocuğu, tam da büyük bir kamyonun çarpacağı sırada kurtarırdı “UÇAN ADAM” Süpermen. Kötü adamın, bir tren dolusu masum insanı ölüme sürüklemesi, doğa üstü güçlere sahip olan  “ÖRÜMCEK ADAM” tarafından engellenirdi hep. Gerçek yaşam ve tarihlerinde doğa üstü güçlere sahip olmayan gerçek kahramanlardan yoksun olan bu milletler, bu şekilde sahte kahramanlar üreterek teselli bulmaya çalıştılar.

Oysa büyük Türk Milleti’nin tarihine ve bugününe göz gezdirdiğinizde, hiçbir sahte kahramana rastlayamazsınız. Çünkü bu milletin, ağlarıyla binadan binaya atlayan örümcek adamlar ve masumları kurtaran uçan kahramanlar üretmeye hiç ihtiyacı olmamıştır. Tarihi hep gerçek kahramanlarla süslüdür bu aziz milletin. Genç Osman, Ulubatlı Hasan, Fatih Sultan  Mehmet Han, Mevlana, Yunus Emre ve Mustafa Kemal Atatürk gibi örnekler çoğaltılabilir.

Yukarıda isimlerini sıraladığımız değerli şahsiyetler, birkaç insan veya çocuk kurtararak tarihe adlarını yazdırmadılar. Bu insanlar, yaşadıkları devirde, binlerce, yüz binlerce, milyonlarca insanın, madde de ve mana da kurtuluşlarına vesile oldukları için hala hafızalarımızda yer alıyorlar.

Tarihimizin derinliklerinden yaşadığımız zamana döndüğümüzde ise, kahramanlarımızın bütün yurt sathına yayıldığını görüyoruz. İşte size bu zamanın gerçek kahramanları:

 

TOPRAK ADAM: Geçimini topraktan sağlar. Cildinde, güneş altında fazla kalmasından dolayı derin çizgiler oluşmuştur. Kırmızı eti senede bir (Kurban Bayramında) yiyebilir. Yapılan bütün engellemelere karşın (mazot zammı, gübre zammı v.s.) ürününü üretir. Ama mahsulünü zararına satmaya mecbur bırakılır bazıları tarafından. Nasıl hayatta kaldığı bilinmiyor!

 

MEMUR ADAM: Çok çalışır, ama az maaş alır. “Hayatta Kalmanın 1001 Yolu” isimli bir kitap yazabilecek kadar hayat tecrübesine sahiptir. Mülk sahibi olabilmeleri için, iki kahraman evliliği (Memur Adam- Memur Kadın) zaruridir.

 

ESNAF ADAM: Kötü  adamlarla en çok karşılaşmak zorunda kalan bir kahramandır. Günde üç öğün vergi verebilir. Mal alır, ama satamaz. Ömrü en kısa olan kahramandır.

 

İŞSİZ ADAM: Karnını nasıl doyurduğu, hala bir sır olarak gizemini korumaktadır. Uzmanlar bu kahramana “Yaşayan Ölü” ismini uygun görmüşlerdir. Çoğunluğu genç ve üniversite mezunudur.

 

NOT: Yukarıda sıraladığımız kahramanların, uçmak, ağ fırlatmak, duvar delmek v.s. gibi hiçbir doğa üstü güce sahip olmadıkları tespit edilmiştir.

 

Selim BAYTÜRKMEN

 

 

 

 

 

Bu yazı 276 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar