Trafik Sorununu Kim Çözecek?
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Trafik Sorununu Kim Çözecek?

01 Ağustos 2014 - 15:14

Kilis’te trafik sorununun, kaldırımların genişletilmesi ve Suriye plakalı araçların kontrolsüz bir şekilde şehir trafiğine dahil olması ile başladığını kimse inkar etmiyor ama, sorun da devam ediyor.

Normal şartlar altında trafiğe çıkan araç sayısının her geçen yıl arttığı Kilis’te, yolların kapasitesinin çok üstünde otomobil ve motosikletle dolması, birçok sorunu beraberinde getiriyor. En başta gelen sorun bu kadar aracın nereye park edileceği? Araç park alanlarının yol kenarları ve sokaklarla sınırlı olduğu Kilis’te, özellikle şehir merkezinde ve işlek caddelerde araç park etmenin giderek imkansız bir hale dönüştüğü gözleniyor. Cuhmuriyet Caddesi üzerinde yolun sağ tarafı tamamen otomobillerle doluyken, trafik de tek şeritten akıyor, tabi buna akıyor diyebilirseniz. Çünkü herhangi bir aracın durması veya normalden yavaş hızla ilerlemesi halinde trafik durma noktasına geliyor. Ana caddelerde ne sebeple olursa olsun bir aracın diğer bir aracı sollaması mümkün değil. Uygunsuz şekilde park eden araçlar yüzünden şehir içi dolmuşları gibi geniş araçların duraksaması da uzun araç konvoyları oluşturuyor. Bu yoğunluktan yayaların olumsuz yönde etkilendiği Kilis’te, karşıdan karşıya geçmekte bazen vatandaşların, yaşlıların ve de çocukların zorlandığı dikkat çekiyor.

Trafiğin yoğunluğunun ve park sorunun maksimum düzeyde yaşandığı Kilis’te, artık bir yerden bir yere gitmek de eskisi kadar hızlı ve kolay olmuyor. Kilis’te şehrin bir ucundan bir ucuna gitmek eskiden kısa bir zaman alırken, şimdilerde bu süre 10 dakikalarla ölçülüyor. Suriye plakalı araçların Türkiye’nin ve özellikle Kilis’in trafik akışına halen tam anlamıyla uyum sağlamadığı gözlenirken, yolun ortasında el frenini çekip park eden Suriye plakalı araçlara rastlamak mümkün oluyor. Suriyelilerin kullanmadıkları arabalarını uzun süre bir yerde bırakması da vatandaşların en şikayetçi oldukları konular arasında yer alıyor. Özellikle Kilis’in sokaklarında haftalarca yerinde kalkmamış, birkaç lastiği patlamış ve tamamen toz içinde Suriye plakalı otomobillere rastlıyoruz.

Türkiye’de araçların sıkı bir kontrol geçirildikten sonra trafiğe çıkmasına izin verilirken, Suriye plakalı araçların herhangi bir kontrolden geçirilip geçirilmediği de ayrı bir merak konusu! Şehir trafiğinde seyreden Suriye plakalı araçların sayısının ne kadar olduğu konusunda tam bir bilgi yokken, araç yoğunluğuna bakılarak bir değerlendirilme yapıldığında sayılarının azımsanmayacak bir oranda olduğu ortaya çıkıyor.

Konu ile ilgili sorunun bir an önce çözülmeli noktasında gerekli girişimlerin ne zaman ve kimler tarafından yapılacağı da Kilisliler merakla bekliyorlar.

Bu yazı 2798 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar