ÜNİVERSİTEYE ADIM ADIM
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

ÜNİVERSİTEYE ADIM ADIM

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Kilis’te binası hazır olan Fen-Edebiyat Fakültesinin açılmasına dair karar resmi gazetede yayımlandı. Kilis’te eğitim-öğretim hayatına devam eden yüksekokullara ve eğitim fakültesine bir de Fen-Edebiyat Fakültesi eklenmiş oldu. Edindiğim bilgilere göre, öğretim elemanı eksiklikleri giderilebilirse fakülte 2004-2005 eğitim-öğretim yılında öğrenci kayıtlarına açılabilecek.

İlimizin gelişmesi ve gerekli kalkınma hamlelerini gerçekleştirebilmesi için her alanda bir çok yeniliğin ve atılımın vakit kaybetmeden yapılması gerekmektedir. Eğitim alanında atılan bu olumlu adım, eminim ki bütün halkımızı sevindirmiştir. Aynı zamanda da bu işte emeği olan insanlardan daha fazlası istenecektir. Neden olmasın ki? Şimdi Fen-Edebiyat fakültesi, ardından Kilis Üniversitesi olabilmek için atılacak dev adımlar.

Bir üniversite bulunduğu bölgeye ekonomik ve kültürel açıdan pek çok artılar getirir. Örneğin şimdilerde Kilis’e diğer şehirlerden gelen üniversite öğrencilerinin sayısı bir-kaç yüzle ifade edilirken, fakülteleriyle, bölümleriyle bir Kilis Üniversitesi meydana geldiğinde bu sayı binlerle ifade edilecek. Binlerce öğrenci, kiracı olarak, müşteri olarak dışarıdan çok az maddi girdisi bulunan Kilis’e elbette azımsanmayacak katkılarda bulunacaklar. Ayrıca kültürel ve sosyal açıdan da bir canlılık meydana geleceği aşikardır. Bu nedenden dolayıdır ki şehrimizde bir üniversitenin hayat bulması bizlere çok şeyler kazandıracaktır.

Elbette sadece üniversite kurmakla iş bitmeyecektir. Sanayisi pek ileri gidemeyen şehrimize yeni fabrikalar, istihdam sağlayacak iş yerleri kurulabilmelidir. Okuma imkanı bulamayan yada okuyupta iş imkanı bulamayan insanlarımızın başka şehirlere gitmeleri belki bu yolla engellenebilir. Şu anda Kilis’te çalışma imkanı bulamamış ve büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmış olan birçok hemşerimiz bulunmaktadır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı hepimize fert olarak görev düşmektedir. Çünkü önemli olan, bulunduğunuz yerden ne alabildiğiniz değil ona ne verebildiğinizdir. İnsana verilen değer ve önem muhakkak meyvesini verir. Yazıma çok hoşuma giden bir kıssa ile son veriyorum: “ Bir öğretim görevlisi çalışma arkadaşına şu tavsiyede bulunuyor: ‘Dersinden A alan öğrenciye iyi davran, çünkü bir gün üniversitene öğretim görevlisi olarak gelebilir. Dersinden C alan öğrencine de iyi davran çünkü bir gün üniversitene 1 milyon dolarlık bir laboratuar yaptırabilir” .

Bu yazı 740 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar