"Yamalı Pantolon Giyerdik" Diyenlere
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

"Yamalı Pantolon Giyerdik" Diyenlere

17 Ocak 2018 - 12:35

Türkiye'nin nereden nereye geldiğini gerçekten objektif bir bakış açısıyla görebilmek kadar büyük bir meziyet yoktur bence!

 

Çoğu kez şahit olmuşsunuzdur; karşısında ülkenin halini eleştiren gence 'Evlat biz yamalı pantolon giyerdik. Şimdi her şey bol! Allah'a şükür" diyerek cevap veren belli bir yaşı aşmış amcalara, dedelere!

 

Onun içindir ki sözlerimizin, ister ekonomik ister toplumsal olarak yaşadığımız çöküşü görmemezlikten gelenler veya sırf kendi durumunun iyiliği ile fotoğrafın tamamını dile getirmekten imtina edenler için olduğunun bilinmesini isteriz.

 

"Bir köyde zengin bir adamın bir şalvarı varmış! Köyde her kim şehre inecek ise, bu şalvarı ödünç alır, şehre yaklaştığında giyermiş. İşini bitirdikten sonra da tekrar çıkarırmış. Sonra da sahibine teslim edermiş" hikayesini ben çoğu kez farklı ağızlardan dinlemiş idim.

 

İndi o şalvarı ödünç alan köylü vatandaşların evlatlarının, torunlarının pantolonları var belki, ama pantolonun cepleri delik, bankaya borçlu olmayanı Yok, işi olmayan çok! Misafiri geldiğinde ahırındaki oğlağı kurban eden, kümesindeki tavuğunu hiç düşünmeden ikram eden köylünün bugün evine çay ile şeker alırken bile kırk sefer düşündüğünü hatırlatmak isteriz, yamalı pantolon giyerdik diyenlere!

 

Gün geçmiyor ki, pahalılık yüzünden evlerden, sofralardan bir şey eksilmesin. Örneklendirmek anlamsız, çünkü toplumun ekseriyeti bu eksilmeleri kendi hayatlarında bir fiil yaşıyorlar.

Bu çok normal; ekonominin kötüye gitmesi değildir aslında anormal olan, fakirliği dibine kadar yaşayanların bu durumu inkar etmesidir!

Bu yazı 4720 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar