BERAT KANDİLİ
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

BERAT KANDİLİ

17 Nisan 2019 - 12:49

Şaban ayının onbeşinci gecesi: "Berat Gecesi".     Mü'minler için günahlardan kurtuluş gecesi anlamı taşıyan Berat kandili idrak edilecek. Berat gecesi, yüce Allah'ın, kendisine yönelip af dileyen Mü'minleri bağışlayarak kurtuluş beratı verdiği bir gecedir. Bu geceyi ibadet  ile  geçirerek dileklerimizi Allah'a sunmamızı isteyen Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor:

 

«Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünü de oruç tutunuz. Çünkü, Allah Teâlâ, o gece güneş doğuncaya kadar, dünyaya rahmetle tecelli ederek: "Yok mudur bağışlanmak isteyen, bağışlayayım? Yok mudur rızık isteyen, rızıklandırayım? Yok mudur dert ve musibete yakalanan, şifa vereyim? Daha ne gibi dilekleri olan varsa istesinler vereyim.» buyurur. Bu durum, sabaha kadar devam eder"

 

"Berat" kelimesi; günah, suç, borç ve cezadan kurtulma demektir. Bu gece, değişik adlarla da anılmaktadır: Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle 'Mübârek'; kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları sebebiyle 'Beraet'; kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle 'Rahmet', geceyi iyi değerlendiren kulların seçilerek salih kullar arasına alınması sebebiyle 'Berae veya Sakk' adı da verilir.

 

Bu gecenin beş özelliği vardır:

 

1) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

 

2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

 

3) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

 

4) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

 

5) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir.

 

Peygamberimiz (a.s.); Allah'a ortak koşmak, kin ve düşmanlık beslemek, kibir ve gurur içinde olmak, içki ve uyuşturucu kullanmak, akraba ve komşularla ilişkiyi kesmek, ana-baba haklarına riayet etmemek gibi günahların, bu gece vesile edilerek terk edilmesini tavsiye etmiş; günahlarına ısrar edenlerin, af ve mağfiretten mahrum kalacaklarını ve bu gecenin feyzinden yararlanamayacaklarını bildirmiştir.

 

Beraat Gecesi ile ilgili olarak şu hadisler rivayet edilmektedir:

 

"Bu gece Şaban'ın onbeşinci gecesidir. Allah Teâlâ, bu gecede Benü Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem'den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz. " "Allah Teâlâ Şaban'ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. " İnsanların bir sene içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi mühim hususlar o gece içerisinde meleklere bildirilir. O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Nitekim Peygamber Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiş ve dua etmiştir:

Bu yazı 2307 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar