Düğün Bahane Sorunları Konuşmak Şahane
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

Düğün Bahane Sorunları Konuşmak Şahane

16 Eylül 2020 - 17:00

Geçmiş seçim dönemlerinde Kilis'te ziyaret ettiğimiz köylerde çiftçilerin mallarını pazarlayamadıklarına,  ürettiklerini  değerinde satamadıklarından şikayetçi olduklarına şahit olmuştuk, özellikle domates ve biber   üreticilerinin şikayetleri had  safhada idi. O döneme hep hayıflanır dururdum ,acaba şu memlekete bir salça  ve  biber fabrikası kurmak bu kadar zor muydu?

Çünkü   o dönem çiftçiler yetiştirdikleri biberleri İslahiye'deki bir fabrikaya götürdüklerini ,orada   bazen  aynı gün  alınmadığını ,gece traktör içindeki mahsul ile  beklemek mecburiyetinde kaldıklarını, bu mecburiyetten dolayı mahsullerinin  kuruduğundan, bozulduğundan ve değer kaybettiğinden bahsederlerdi.

Hafta sonu yeğenimin düğünü vesilesiyle merasime katılan   Kilis Milletvekilimiz sayın Ahmet  Salih Dal ,Belediye Başkanımız sayın M. Abdi Bulut ,7 Aralık Üniversitesi Rektörümüz sayın   Prof. Dr. M. Doğan Karaçoşkun , AKP Kilis İl Başkanı Sayın Av. Murat Karataş ile Kilis meseleleri hakkında  karşılıklı sohbet imkanı bulduk.

Milletvekilimiz Salih Dal  Kilis Organize Sanayi Bölgesinde TOMART adında bir salça fabrikasının kurulduğunu ve tamamen  ihracat ağırlıklı çalışacağından bahsetti.

Ayrıca şirketin toprak analizi yapacağını ve çiftçilere danışmanlık yaparak alım garantisi vereceğinden bahsetti.

Bu Kilisli çiftçiler ve  bahçeciler için güzel bir imkan .   İnşallah şirket üreticinin alın terinin hakkını verir ,hem üretim devam eder  hem de istihdama önemli katkıda bulunmuş olur.

  Aynı zamanda   yapımı devam eden  sulama  barajlarının devreye girmesi ile ciddi bir mahsul elde edildiği gibi ,  Kilisimize de önemli   bir para girişi sağlayacaktır. 

Konu Kilis meselesi olunca Belediye Başkanımız Abdi Bulut  Bey de Cumhuriyet Meydanında bulunan eski  belediye binasının önümüzdeki aylarda ihaleye çıkarılarak yıkımına başlanacağını  , güzel bir meydan düzenlemesinin yapılacağını , Odun Pazarı Caddesi'nin düzenleneceğini, eski sebze halinin ise  Kilis yöresel ürünlerinin  satıldığı bir pazara  dönüştürüleceğinden bahsetti.

Kilis'in ekonomisine katkı sağlayan unsurlardan birisi de üniversitedir. Kilis 7 Aralık Üniversitesi bu yıl Türkiye ortalamasının üzerinde kayıt aldı. Kilis ekonomisine pandemiden dolayı bu sene az katkı sağlasa da ileriki yıllarda daha  ciddi katkı sağlayacaktır bu vesile ile Sayın Rektörümüze de teşekkür ettik.

Ekonomik sıkıntıların daha çok hissedildiği günümüzde, yönetenlerle sivil toplum örgütlerinin   sorunların  çözümü noktasında  daha çok bir araya gelmelerini temenni ediyorum .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

ALAİDDİN ÖZKAR 16.09.2020

Bu yazı 1653 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar