ESNAF (KESOB) BAŞKAN'INDAN HAKLI İSYAN!
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

ESNAF (KESOB) BAŞKAN'INDAN HAKLI İSYAN!

30 Nisan 2021 - 17:33 - Güncelleme: 30 Nisan 2021 - 18:03

   

Kilis Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şevket Memiler sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada adeta isyan etti.

Şevket Başkan ‘’Bugün şehrimizde açık tutulan, Ulusal zincir Marketlerde incelemelerde bulumdum, halkın gıda ihtiyaçlarını karşılamak için açılan bu marketlerde, ne yazık ki iğneden ipliğe her şey satılıyor.

Memleketimizi idare eden Sayın yetkilerimizden ricam, bu marketlerde kendilerinin de inceleme yapmalarıdır.

Gittikleri zaman görecekler ki, sadece gıda maddesi satması gereken bu marketler istedikleri her türden ürünü satışa sunmuşlardır.

Küçük Esnafı evine hapsederek,  memleketin her bir köşe başını tutan,  zincir marketlere her türlü izni ve kolaylığı vermek, hangi vicdana sığmaktadır?

 Benim Esnafım bir yıl boyunca bayram gelsin,   alış- veriş olsun, ticaret olsun kredimizi, borcumuzu, dükkân kiramızı, ödeyeyim derken, bu yapılan haksız uygulama nedeniyle tam bir hayal kırıklığına uğramıştır.

 Her şeye rağmen Esnafımız, şeriatın kestiği parmak acımaz, devletimiz için üzerimize düşeni yapmamız gerekir diyerek, dükkânını kilitleyip evine gitmiştir.

 Bu zincir marketlerde, sadece insanların günlük tüketimlerini karşılaması ve diğer ürünleri satmaması gerekmektedir.

Bizleri yöneten Devlet büyüklerimizden ricamız, küçük  Esnafın son çırpınışlarını görmesi ve gereğini yapmasıdır. Aksi halde birçok ,küçük Esnaf iflas ederek,işsizler ordusuna katılacak, birçok aile dağılacak, birçok masum çocuk zorluklarla büyüyecektir.

 Lütfen küçük Esnafımızı koruyalım!’’ demiştir.

Başkanımızı son derece haklı buluyorum, her yapılan işte hak, hukuk ve adalet aranmalıdır.

Ülke için çile çekilecekse, zira çekiliyor, bu çekilen çileye yukardan aşağıya, herkesin gücü nispetince, omuz vermesi gerekmektedir.

Zira Toplumun huzuru bütün bireylerin huzurlu olmasına bağlıdır.

Bir kesim krizi fırsat çevirerek, zenginliğine zenginlik katarken, diğer kesim borç altında, geçim derdine düşmüşse, o toplumda kesinlikle huzur olmaz.

Devleti idare edenlerin, bu marketlerin parayı tekelleştirmesine müsaade etmemeleri gerekir.  O ilde kazanılan paraların o ilin piyasasında dönmesi için bu marketlere belli kriter ve kısıtlama konması lazımdır

Bu yapılmadığı zaman, vahşi kapitalizm, tüm esnaf gurubumuzu bitirecektir,

Ne diyelim, Milli Ekonomi Modeli’nin uygulandığı yılları görmek dileğiyle.

ALAİDDİN ÖZKAR 30.04.2021

 

Bu yazı 741 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar