Hased Ve Kıskançlık
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

Hased Ve Kıskançlık

25 Aralık 2020 - 16:48 - Güncelleme: 19 Şubat 2021 - 17:15

Günümüzün belki de en önemli hastalıklarından biri çekememezlik ,hased ve kıskaçlıktır.

Onda var bende niye yok ..

O falan semtteki evde oturuyor, ben niye burada oturuyorum ..

O son model arabaya biniyor ,ben niye eski model arabaya biniyorum..

Bu istekler çoğu zaman insanın ihtiyaçlarından değil de  ihtiraslarından ileri gelmektedir.

İhtiraslarının peşinde koşan insan ise, her zaman maddi ve manevi  huzursuzluk içerisindedir.

Hased ve kıskançlık halini yaşayan insan, dünyada huzursuz, ahrette ise kaybedenlerdendir.

"Resûlulah (s.a.a) buyurdular ki: "Hasedden kaçının. Çünkü o, ateşin odunu yiyip tükettiği gibi, bütün hayırları yer tüketir.", "Kıskançlıktan sakının, çünkü geçmiş ümmetlerin helak olmasına sebep olmuştur."

Resul-i Ekrem (s.a.a): “Çok yakında benim ümmetim diğer ümmetlerin yakalandığı hastalık ve derde yakalanacaktır. “Ey Allah’ın Resulü! Ümmetlerin büyük hastalığı nedir?” diye sorduklarında hazret şöyle buyurdu: heves peşinde koşma, ayyaşlık, dünya malı biriktirme sevdası ve dünya perestlikte yarışma, ihtilaf, nifak, haset, sonra zulüm ve sitem sonra da darmadağınık olarak kargaşaya duçar olurlar.”

İmam Ali Efendimiz ise, "hasetçinin huzuru yoktur" buyurmuşlardır. Mutlak kadere isyan olan hased ve kıskançlık çok büyük bir ruhsal hastalıktır. 

-İmam Sadık (a.s): “Şeytan ordusuna şöyle hitap etti: “İnsanlar arasın hasedi ve zulmü yayın, çünkü bu iki özellik Allah katında şirke denktir.”

Lokman Hekim oğluna şöyle buyurdu: “Hasedin üç belirtisi vardır: İnsanların arkasında gıybet eder, yüzlerine karşı yağcılık ve dalkavukluk eder, başkalarının sıkıntılara düşmesinden mutlu olur.

Merhum Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın kaleme aldığı "Gençliğe Hitabe"sinde hased hastalığına dikkat çekerek; "İyi bilin ki; taassup ve haset, yaptığınız güzel işleri yakan bir ateştir. Bu ateşe düşmeyin. Haset, büyük bir hastalıktır. Kabil, bu hastalıktan dolayı kardeşi Habil'i öldürdü. Sonra, nice kavimler de bu hastalıktan helak oldular  .Kendinizi kimseden   üstün görmeyin; yücelik tevazudadır. İyi bilin ki, tevazuda ne kadar ilerlerseniz o kadar yücelirsiniz. Hz. Adem'den olduğunuz muhakkaktır. Adem ise topraktandır. O halde siz, toprak olarak kimseden üstün olamazsınız, yani kalp olarak. Ancak Hak'tan korkar ve O'nu sayarsanız üstün olursunuz. Hak sizin kul olmanızı istiyor, kul! İyi bilin ki, kulluk en büyük makamdır. Sizin her an kontrol ve murakabe eden mutlak kudreti unutmayın. O'nun hesabı adildir. Siz de adıl olmak istiyorsanız nefsinizi murakabe edin, muhasebe edin. Siz hesaba çekilemeden nefsini hesaba çekerseniz sonunuz hayır olur."

Birbirimizi sevmemiz ve hased etmememiz için doğru yolu  Peygamber Efendimizin şöyle gösteriyor   "Birbirinize hediye gönderiniz; sevgiler artar.",   "Hediye gönderiniz; kinler silinir.",  "Hediye gönderiniz; dostluklar artar, endişeler giderilir."

ALAİDDİN ÖZKAR 25,12,2020

Bu yazı 3069 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar