HZ. FATIMA'NIN DOĞUM GÜNÜ
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

HZ. FATIMA'NIN DOĞUM GÜNÜ

06 Şubat 2021 - 23:43


3 Şubat  Hz Fatıma'nın doğum günü olarak kutlandı. Bazılarımız haberdar olduk, gönül olarak Hz. Fatıma'nın  ruhaniyetlerinden istifade ettik, bazılarımızda yazılı ve görsel basında fazla yer almadığı için  duymadık. 

Dolayısıyla bizde bu gönül sohbet ininde ,Hz peygamber'in  “Allah-u Teala kızım Fatıma’nın kalp ve azalarını, imanla öyle doldurmuştur ki, Allah’ın itaati için kendisini bütün meşguliyetlerden uzak tutmaktadır.” dediği, Hz Fatıma'dan bahsedelim dedik.

İmam Cafer Sadık’a (a.s) Hz. Fatıma’ya neden Zehra (parlayan) ismi verildiğini sorduğumda şöyle buyurdu: “Zira o ibadet mihrabında durduğu zaman onun nuru, gökteki yıldızlar yer ehline parladığı gibi gök ehline öyle parlar!” 

Ebu Eyyub el-Ensari şöyle diyor: “Hz. Resulullah (sav) hastalandı. Fatıma O’nun yanında ağladı. Resulullah (sav) O’nun bu durumunu görünce şöyle buyurdu: Ey Fatıma! Allah-u Teala seni çok sevmektedir. Seni, geçmişi herkesten parlak olan ve ilmi herkesten daha çok olan biriyle evlendirdi. Ey Fatıma! En üstün peygamber bizdendir, O da senin babandır; en üstün vasi bizdendir, O da eşindir… Cennet gençlerinin efendileri olan Hasan ve Hüseyin bizdendir; onlar da senin evlatlarındır. Canım elinde olan Allah’a hamd olsun ki, bu ümmetin Mehdisi bizdedir, O da senin torunlarındandır.” 

Fâtımâ (a.s.) mahşerde yüce Allah’ın görevlendirdiği meleklerle cennete girmek için kapıya gelirler. Ama Hz. Fatıma Cennetin kapısına vardığında dönüp arkasına bakacak. 

Bu esnada Allah-u Teala şöyle buyuracak: "Ey Habibimin kızı neden cennete girmiyorsun?

Hz. Fâtımâ (a.s.) arz edecek ki: 'Allah’ım! Böyle bir günde makam ve mevkiimin herkese belli olmasını istiyorum.

Allah-u Teala da buyuracak ki: 'Ey Habibimin kızı! Dön mahşere bak! Kimin kalbinde Senin veya evlatlarının sevgisi olursa, onu al, cennete götür.

Daha sonra İmam Bâkır (a.s.) şöyle buyurdular:

Ey Cabir! Allah'a and olsun ki, annem Fâtımâ (a.s.) o gün kendi taraftarlarını ve dostlarını, bir kuşun iyi taneleri, kötü tanelerden ayırt ederek topladığı gibi ayırt edip toplayacaktır.

Taraftarlarını onunla birlikte cennetin kapısında bir araya geldiğinde kalplerine durup geriye bakmaları ilham edilecektir. Geriye baktıklarında Allah-u Teala: Neden durup geriye baktınız; oysa Habibimizin kızı Fâtımâ sizin hakkınızda şefaat etti, buyuracak

Cevaben şöyle diyecekler: Ey Rabbimiz! Bugün kulluk etmenin ve Ehl-i Beyt'i sevmenin ne kadar değerli olduğunu görmek ve makamımızın tanınmasını istiyoruz.

“Allah-u Teala buyuracak ki: Ey dostlarım! Mahşer sahrasına bakın! Her kim sizleri Fâtıma'yı sevdiğinizden dolayı severse. Her kim Fâtımâ ‘nın sevgisi uğrunda size bir yemek yedirmişse, her kim Fâtımâ ‘nın sevgisi için size bir elbise giydirmişse, her kim Fâtımâ ‘nın sevgisi uğrunda size bir yudum Su vermişse ve her kim Fatma'nın sevgisi için bir gaybeti sizden reddederek sizi savunmuşsa... Onların ellerinden tutarak hepsini cennete götürünüz.(İmam M.Bakır  Prof Dr Haydar Baş)

 Allah şefaatlerinden mahrum etmesin   Alaiddin ÖZKAR 7,02,2021

Bu yazı 1249 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar