TEBDİRMİ, İTİBARMI?
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

TEBDİRMİ, İTİBARMI?

02 Ağustos 2021 - 23:26 - Güncelleme: 02 Ağustos 2021 - 23:56


Türkiye bir yandan sel felaketleri ile uğraşırken, asıl felaketin büyüğünü orman yangınları ile yaşadı   

32 ilde 125 orman yangını ile cennet ülkemiz resmen cehenneme döndü. Binlerce hektarlık ormanımızın yanıp kül oldu, binlerce hayvan telef oldu ve maalesef 6 canımızı kaybettik. 

Rize’deki sel felaketi sonrası, itibardan ödün vermeyen iktidar, 3 ayrı bakan, 3 özel vip uçağı ile afet bölgesine giderken, Ülkemizin orman yangınlarını  söndürecek, bir uçağının bile olmaması çok manidardır.

Dört bir yanı denizlerle kaplı yangın söndürmek için suyu bol olan ülkemizde, maalesef ülkemizin ormanları Rusya’dan kiralanan 3 uçağa emanet.

2002 yılında AKP iktidara geldiğinde, THK 19 yangın söndürme uçağı varken, Bugün bir tane bile yok.  

Birçok ülke aynı tip uçaklarla yangın söndürme faaliyetlerine devam ederken,  biz teknoloji eski, 100 litre az su alıyor diye bahanelerle ihale vermediğimiz gibi, 4 milyon dolar bir yatırım yapmayarak, uçakları da hangarlarda çürümeye terk ettik ve   pilotları da işten çıkardık.

Bir iktidar, ormanları korumak yangınları söndürmek için görevli bir devlet kurumunu, ancak bu kadar itibarsızlaştırır.

Hâlbuki “itibardan tasarruf etmemek “için nerelere ne paralar harcıyoruz.

Kaynaklara göre Türkiye’nin VIP Filo havuzunda 13 uçak 3 helikopter var. 

Filonun değeri neresinden baksanız 2 milyar dolar olduğu söyleniyor. 

Mesela filodaki B747 400 milyon dolar. A330-200’ün değeri 240 milyon dolar.  Olarak biliniyor, bunlar alındığına göre,alınacak para bulunduğuna göre  demek ki para sorunumuz yok  . 

Burada önemli olan parayı nereye harcayacağını bilen, devlet aklının olması.

Olaylara devlet aklı ile baksa idik, vatandaşın, mal ve can emniyetini sağlamanın, asıl devlete itibar kazandırdığını anlardık.

Peki, başka ülkeler nasıl önlem alıyor, orada devlet aklı nasıl çalışıyor, eğer kafamızı kaldırarak diğer ülkelere bir baksaydık.

Yunanistan’da, 20 faal uçağı, ayrıca 18 adet Polonya yapımı Pezetel tipi yangın söndürme uçağı olduğunu görürdük.

Fransa’nın 29 uçağının,  yanı sıra 40 adet EC145 helikopterden oluşan, yangına müdahale filosu olduğunu görürdük.  

İspanya’nın 17 uçağını, İtalya’nın 19 uçağını, Ayrıca ülkede özel bir şirketin yangınla mücadele için 100'ün üzerinde helikopterler ve uçaklardan oluşan bir filosu olduğunu görürdük. 

Anayasamızın "Ormanların korunması ve geliştirilmesi" başlığını taşıyan anayasal düzenlemesi; yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi devlete aittir,  der  (madde/169).

 Anayasadaki bu madde gereği, Yetkili Bakanlar yağmurlarla birlikte yanan yerlere ağaç dikimine başlayacağız derken, bir yandan da yasalardaki boşlukları değerlendirecek rant çetesi de avucunu ovalamaktadır. Bekleyip göreceğiz

ALAİDDİN ÖZKAR 02.08.2021


 


Bu yazı 456 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar