Biraz Abarttık Galiba!
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Biraz Abarttık Galiba!

09 Mayıs 2013 - 14:11

Bilindiği üzere Kilis’te, sayıları 50 bine yaklaşan ve yeni kurulacak ikinci bir konteynır kent ile daha da artacak olan bir Suriyeli sığınmacı nüfusu bulunuyor.

Suriye’ye komşu diğer ülkelere kaçan Suriyelilere nazaran Türkiye’de özellikle Kilis’te barınan sığınmacılara karşı çok farklı bir yaklaşım göze çarpıyor. Kurulan konteynır kentlerde her şey düşünüldüğü gibi, Kilis’te es geçilen birçok konu veya sorunların üzerine barınma merkezlerinde hassasiyetle gidilip anında çözüme kavuşturuluyor. Konteynır kentte gıda ve ihtiyaç malzemelerinin satıldığı marketleri kısa zaman periyotlarıyla ziyaret eden kontrolörler ürünlerdeki son kullanma tarihlerini ve satışa sunulan ürünleri denetlediği haberleri vatandaşlar arasında konuşuluyor. Kilisli vatandaşlar ise, şehirde kendi sağlıkları açısından bugüne kadar ciddi bir denetim yapıldığına şahit olmadıklarını üzülerek belirtiyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük bedeller veya primler ödeyerek yararlanabildikleri sağlık hizmetlerinin ücretsiz sağlandığı Suriyeli sığınmacılara, ayrıca kişi başı para da ödeniyor. Suriyeli sığınmacılara karşı uygulanan bu pozitif ayrımcılık örneklerinden biri de eğitim alanında gözümüze çarpıyor. 2 milyon gencimiz yıllar süren eğitim maratonu ile girdikleri üniversite sınavında geleceklerini belirleyebilmek için soğuk terler dökerken, Suriyeli sığınmacılar üniversitemizde sınavsız bir şekilde okuma fırsatı yakaladılar.

Bayram, seyran, etkinlik ve programlarda boy gösteren Suriyeli sığınmacılara gösterilen aşırı ilgi ve alaka elbette Kilis’te yaşayan herkesin dikkatini çekiyor. Yabancı ülke temsilcileri ile Kilis’e gelen bakanların gündeminde ve programında hep konteynır kent hep Suriyeli sığınmacılar bulunuyor. Son yıllarda Kilis’i ziyaret eden bakanların neredeyse tamamının gündeminde Suriyeli sığınmacılar yer aldı. Bakanlar vatandaşın sorunlarını değil sığınmacıların sorunlarını dinlediler.

Sadece Öncüpınar Sınır Kapısı’nın kapanması ile ekonomik açıdan ciddi kayıplar yaşayan Kilis’in ve işsiz kalan vatandaşların sorunlarına bir çözüm sunamayan zihniyet, Suriyeli sığınmacılar için milyonlarca doları gözden çıkarıyor.

Her şey bir yana bütün bu manzara bizim bu işi biraz abarttığımızı göstermiyor mu?   

Selim Baytürkmen

Bu yazı 2706 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar