İlim Çin'de Değil Türkiye'de!
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

İlim Çin'de Değil Türkiye'de!

11 Nisan 2020 - 10:47

Dün akşam 31 ilde 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı kararının açıklanmasının ardından yaşananlar bize gösterdi ki, toplum ciddi açlık ve geçim korkusu pençesinde!

Psikologlar bu durumlarda insanların akılları ile değil, korkularıyla hareket ettiğini önemle vurguluyorlar. Yani iki günlük sokağa çıkma yasağı geldi ama insanlar aç kalırız korkusuyla, hastalığı iki saatte iki günde yayacaklarından daha çok yaydılar, sıra beklediler, kavga ettiler. Peki neden? Korkudan!

Öncelikle insanları bu aç kalma ve geçim korkusundan uzaklaştırmak, belki de korona virüse karşı alınacak tedbirlerin başında yer alması gerekiyor. Çünkü biz bir şekilde insanımızın korkularıyla değil de, akıl ve mantığı ile hareket etmesini sağlamak zorundayız. Ama ne yazık ki yaşananlar gösterdi ki, bunu başaramıyoruz.

Bugün korona virüs pandemisine karşı toplumun sağlığını koruyacak ciddi tedbirler alındı, sağlık çalışanlarımız hayatlarını hiçe sayarak hastaları tedavi etmeye çalışıyor. Bu fotoğrafın bir yüzü, diğer yüzü ise salgının yayılmasında kilit rolü olan insanlar üzerlerine düşen görevi yerine getirmiyor. Peki neden? Korkudan!

İşte şu anda yapılması gereken en önemli icraat, toplumu aç kalma korkusundan uzaklaştıracak ekonomik önlemler almak. Hem de bütün toplumu kapsayacak şekilde! Onu, bunu değil tüm Türkiye’yi! Yoksa aldığımız önlemler dün akşam olduğu gibi 2 saatte heba olur gider.

Bunun da çözümü Milli Ekonomi Modelinde, Sosyal Devlet projelerinde!

Nerede mi bu ilim? Çin de değil arkadaşlar bu ilim yanı başımızda!   

Bu yazı 29457 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar