Ters Yönden Gelene Yol Vermek
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Ters Yönden Gelene Yol Vermek

17 Temmuz 2019 - 12:39 - Güncelleme: 17 Temmuz 2019 - 13:57

Memleketim memleketim diye gururla andığımız Kilis’te, gün geçmiyor yeni kuralsızlıklar yaşanmasın!

Bazen insana “Bu kadarına da pes artık” dedirtecek olaylarla karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde ana caddelerden birinde gayet kurallara uygun şekilde ilerlerken büyük bir hızla ters yönden gelen araca durup saygıyla! yol verdim. Ne düdük çaldık ne de selektör yaptık! Kafa kafaya çarpışmamak için durduk ve büyük bir nezaketle ters yönden gelen ve geçiş üstünlüğü olan araca yol verdik.

Bazıları diyebilir ki bu Kilis şartlarında gayet normal, herkes ters yola giriyor. Ancak durum giderek kötüleşiyor. Kilis’te yaşayan Suriyeliler de aynı kuralsızlıklara daha da yeni kuralsızlıklar ekleyerek dahil oluyor. Dikkat ederseniz son zamanlarda şehrimizde ölümlü ve ciddi maddi hasarlı trafik kazaları artmaya başladı. Bu bize gösteriyor ki sorun giderek büyüyor. İş, masum bir şekilde bir aracın yolunu uzatmamak için ters yöne girmesinden daha kötü bir noktaya doğru ilerliyor.

Sırf 200 metre ötedeki kavşaktan dönmemek için ters yönde veya kaldırımlarda yavaş değil hızla giden motosikletler, kırmızı ışıkta durmayan sürücüler derken, kurallar her geçen daha fazla çiğnenir hale geldi.

Bu durumu belki de hepimiz günlük hayatımızda defalarca yaşıyoruz. Sürücülere itiraz etmek ve uyarmak gibi bir lüksünüz yok, çünkü bazı sürücüler sanki ünlü bir boksör ve karateci gibi kavgaya dünden hazır.

Tabi ki sorunun çözümü ceza yazmak değil! Cezalar Türkiye’de her ne kadar ürkütücü rakamlara ulaşmış olsa da, bu tür kuralsızlıkların bir türlü önüne geçilmesine çözüm olmuyor. Peki denetim konusu? İşte bu önemli ve bir o kadar da ince bir konu. Denetimlerin veya yaptırımların kurallara uyan sürücüler üzerinden değil, tamamen trafik kurallarına uymayan ve bunu bir adet haline getiren sürücüler üzerinden hareketle hayata geçirilmesi şarttır. Yoksa yolunda giden, kurallara uyan, trafikte diğer sürücülere saygılı olanlara karşı denetim vakit kaybından başka bir işe yaramıyor.

Denetim ile kural tanımayan sürücüler diğerlerinden ayrılarak ayıklanmalı ve gereken yaptırımlar yerine getirilmelidir. Yoksa ters yönden gelen araca saygıyla durup yol vermeye devam ederiz Kilis trafiğinde!

Bu yazı 5003 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar