Abdestin mahiyeti ve faziletleri (1)
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Abdestin mahiyeti ve faziletleri (1)

30 Mart 2021 - 06:21

Önemli bir konu ile tekrar karşınızdayız. Konumuz abdestle alakalı olacaktır. Abdestin farz olmasının delili olan Maide suresi 6. Ayetle konumuza başlayalım dilerseniz?

“Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi, başlarınızı meshedin, topuklara kadar ayaklarınızı. (Müctehitlerin bazıları yıkamak, bazıları da meshetmek olarak yorumlamışlar bu kısmı) Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta yahut yolculuk halinde bulunursanız yahut biriniz tuvaletten gelirse yahut da kadınlara dokunmuşsanız (cinsî birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz.” (Maide / 6.)

Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın Kuran ve Sünnet Işığından Büyük İslam İlmihali Namaz şaheserinden Abdest bölümünde derleyerek siz değerli okurlarımıza faydalı olmağa çalışacağız. İnşallah…

Abdestin Tanımı ve Hükmü:

Abdest belli organları usulüne göre yıkamaktan ve mesh etmekten ibaret bir temizliktir, bir ibadet ve taattir.

Buluğ çağına ermiş, aklı olan ve suyu kullanmaya gücü yeten her Müslümana, gerektiği zaman abdest almak farzdır.

İmam Ali (keremullahu veche), oğlu Hz. Hasan'a şöyle tavsiye etti:

Ey oğlum! Sana Allah'tan korkmanı, namazı vaktinde kılmanı, Zekâtı emredildiği yerlere vermeni, abdesti güzel almanı tavsiye ederim. Çünkü temizlenmeden namaz kılınmaz,"

Rivayet edildiği üzere:

Peygamber (s.a.a.) efendimiz bir gün namaz kılarken Rum sûresini okumuş ve tereddüt geçirmiş (tekrarlamış), namaz bitince ise Hz. Peygamber şöyle buyurmuş: "Kur’ân okurken zihnim karıştı. Bazı kimseler abdesti güzel almadan bizimle namaz kılıyorlar. Kim bizimle namazda bulunursa abdestini güzel alsın!"

Abdest Almanın Farz Olduğu Durumlar:

Namaz kılmak, tilâvet secdesi yapmak veya Kur an-ı Kerim'i elleriyle tutmak için abdest almak farzdır. Bunları abdestsiz yapmak haramdır.

Abdestli olarak yapmak zorunda olduğumuz ibadetler hakkında ayrıntılı bilgi elde etmeliyiz ki yanlış yapmayalım. Bu sebeple ibadetle ve muamelatla ilgili ilmihal bilgilerini öğrenmek her mümine farzdır. (Prof. Dr. Haydar Baş / Kuran ve Sünnet Işığında Büyük İslâm İlmihali Namaz / Eylül 2017 / Sayfa 41-71) (Devam edecek…)

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

 

Bu yazı 371 defa okunmuştur .

Son Yazılar