Doğru sözlülük
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Doğru sözlülük

25 Ekim 2021 - 10:58

Bir önceki yazımızda “güler yüzlülük” hakkında yazdık. Bu yazımızda da doğru sözlülük hakkında birkaç kelam edelim dedik.

Değerli dostlarım, doğru olmak, doğru kalmak, gerçekten de çok zor olmaya başladı. Doğrular ile yanlışların mücadelesi, insanın yaratıldığından bu yana devam eden ve kıyamete kadar da devam edecek olan mücadelesidir.

Doğruların ve doğruluğun egemen olduğu toplumlar refaha, aksi tutum sergileyenler de hüsrana uğramıştır ve uğramaya da devam edecektir.  

Evet dünyada yalan kol gezmekte, doğruyu bulmak ve doğrularla birlikte olmanın zor olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ancak gerek dünyamızda gerek ahiret hayatımızda mutlu olmak istiyorsak mutlaka doğru sözlü olmak, doğru davranmak, doğrularla birlikte olmaktan başka çare de yoktur.

Doğru sözlülük yazımızda da yine kaynak olarak Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın İmam Cafer Sadık eserinden bilgiler paylaşacağız:

İmam Cafer Sadık (Aleyhisselam) buyurdu ki:

"Allah Azze ve Celle 'nin gönderdiği bütün nebiler iyi-kötü herkese karşı doğru sözlü, emanete riayet gösteren kimselerdir."

Cafer Sadık (Aleyhisselam) buyurdu ki: “İnsanların namazlarına ve oruçlarına kanmayın. Hatta, kişi namaza ve oruca o kadar düşkün olur ki, terk edecek olursa, derhal onları özler. Fakat siz (insanları) doğru sözlülük ve emanete riayet açısından sınayın.”

Cafer Sadık (Aleyhisselam) buyurdu ki: “Dili doğru söyleyenin ameli de temiz olur.”

Cafer Sadık (Aleyhisselam)'a dedim ki: Abdullah b. Ebu Ya' fur sana selam söylüyor. “Dedi ki: "Sana ve ona da selam olsun. Eğer Abdullah’ın yanına gidersen, ona benden selam söyle ve de ki: Cafer b. Muhammed sana şunu söylüyor: Ali (a.s.) hangi özelliğiyle Resulüllah (sallallahu aleyhi ve alihi) katındaki o seçkin makama ulaştı, öğren ve kendin de öyle davranmaya çalış. Ali (a.s.), doğru sözlülüğü ve emanet hususundaki güvenilirliğiyle Resulüllah nezdindeki o seçkin makama ulaştı."

Ebu Bâsir rivayet eder: Cafer Sadık (Aleyhisselam)'ın şöyle dediğini duydum: “Kul doğru söylemeyi alışkanlık haline getirir, nihayet Allah katında sadıklardan yazılır. Aynı şekilde kul, yalan söylemeyi alışkanlık haline getirir, nihayet Allah katında yalancılardan yazılır. Kul doğru söylediği zaman Allah Azze ve Celle, doğru söyledi ve iyilik yaptı, der. Yalan söylediği zaman, yalan söyledi ve kötülük yaptı, der."

Abdullah b. Ebu Ya'fur rivayet eder: Ebu Abdullah (Cafer Sadık Aleyhisselam) buyurdu ki: “İnsanları hayra davet edenlerden olun. Bunu sadece dilinizle yapmayın. Sizin hareketlerinizde çalışkanlık, doğruluk ve takva görsünler"

Cafer Sadık (Aleyhisselam) buyurdu ki: "Dili doğru söyleyenin ameli de temiz olur. Kimin niyeti iyi olursa, rızkı artar. Kim aile halkına karşı iyi davranırsa ömrü uzar." (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Cafer sadık, Mayıs 2011, Sayfa 521-524)

Bu bilgilerden sonra şöyle bir tefekkür edersek; doğru sözlü ve doğru özlü olmaktan başka çare olmadığını anlamış oluruz.

Bu yazı 392 defa okunmuştur .

Son Yazılar