Ev hanımı maşının sosyal getirisi
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Ev hanımı maşının sosyal getirisi

04 Aralık 2021 - 10:22

Kadına şiddet konusu, gerek siyasilerin gerek sivil toplum örgütlerinin diline pelesenk olmuş vaziyettedir. Ne zaman bir kadın şiddete maruz kalsa ya da öldürülse, bir nümayiş, bir basın açıklaması ile kınama yapılmakta, çoğu zaman da şiddete maruz kalan kadının hakkı korunamamaktadır. Çoğu zaman kadına şiddet uygulayan zalimler serbest kalmaktadır.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş’ın çok yerinde bir tespiti vardır bu konuda. Her fırsatta bu tespitini dile getirir: “Kadına şiddet, twitter mesajıyla önlenmez. Kadına şiddetin iki sebebi vardır; biri ekonomik sebepler, ikincisi de eğitimsizliktir. Öncelikle bu sorunlar ortadan kalkmalıdır.”

Sayın Hüseyin Baş, kadına şiddetin önlenmesi için daha kapsamlı ve daha çözüm odaklı yaklaşımların oluşturulmasını işaret ediyor. Sorunun derinliğini, yaranın şiddetini dile getiriyor.

Ama maalesef, iktidarın elinde bütün yetkileri olmasına rağmen kadına hak ettiği değer verilmiyor. İnsanın aklına delice sorular gelmiyor desek yalan olur. Acaba sözde muhafazakâr hükümet, kadının bazı haklarla güçlendirilmesini istemiyor mu?

Kadın haklarına katkı sağlayan İstanbul sözleşmesinin, bu hükümet tarafından iptal edildiği henüz unutulmadı. Daha geçen gün meclise verilen; kadınların siyasette eşit temsil hakkının hukuken güvence altına alınmasına dair verilen teklifin, hükümet ve ortağı tarafından reddedildiğine de şahit olduk. Demekki hükümetin, kadın hakları konusunda yaklaşımı pek de olumlu değildir.

Kadın hakları konusunda gerçek çözüm önerisi olan Bağımsız Türkiye Partisinden başka da siyasi bir parti de yok, siyasi bir fikir de yoktur. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.

Değerli dostlar! Bağımsız Türkiye Partisi, kadının evinde aile fertlerinin işlerine bakmakla yeterince hizmet ettiğini, bunun da mutlaka bir maaşla desteklenmesini dile getirir. Ev hanımı maaşının bir lütuf değil kadının hakkı olduğunu savunur.

Av. Hüseyin Baş, geçtiğimiz gün BTP İstanbul 8.Olagan il kongresinde yaptığı konuşmada bu konuyu yine gündeme taşıdı ve ev hanımı maaşının sosyal getirisi hakkında tespitler yaptı:

“İşte bizim parti programımızda olan her ev hanımının ev hanımı maaşı alması gerektiğinin nedeni kadına şiddet olayını bitirmektir. Şimdi düşünün ki her ev hanımının kendi geliri var...  Bakın Anadolu'da çok aile var, kadınımız şiddete uğruyor ama 'Ben nereye gideceğim ki' diyerek evinde kalmaya devam ediyor. Çünkü gerçekten o kadının sığınacak bir limanı, sırtını yaslayacağı bir devleti yok. İşte o kadınımıza bir şekilde sahip çıkmak zorundayız. Bu nasıl olur? Ona özgürlüğünü vererek olur. Sen ona her ay ev hanımı maaşını verirsen bu kadına bak bakalım kimse el kaldırabiliyor mu?”

Kadınlar, hak ettiği ev hanımı maaşıyla, daha güçlü ve daha mutlu yarınlara uyanmak istiyorsa; Bağımız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş’a kulak vermeli, destek vermelidir.

Bu yazı 240 defa okunmuştur .

Son Yazılar