Hükümete samimiyet testi
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Hükümete samimiyet testi

01 Aralık 2021 - 10:46

Görünen o ki Türkiye’de bu güne kadar siyaset sahnesinde boy gösterenlerin bundan sonra işi zor. Çünkü bu güne kadar ülkemizde meydanı boş bulan ve ağzı olan herkes bir şeyler söylüyordu. Millet de kuzu kuzu dinliyor ve yutuyordu.

Bağımsız Türkiye Partisi ebedi genel başkanı Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın açtığı kutlu yolda; bayrağı devraldığı andan itibaren cesaretle, zekâyla ve ferasetle yürüyen Av. Hüseyin Baş, siyasete yeni bir soluk, yeni bir yüz ve tarz getirmiştir.

“Ben söyledim oldu, ben yaptım oldu” avutmalarının ve dayatmasının sonu gelmiştir. BTP lideri Av. Hüseyin Baş, hükümet kanadından kim ne söz söyler ya da ne söz verirse onu sorguluyor ve adeta millet adına hesaba çekiyor. Kaçabilene aşk olsun.

Cumhurbaşkanımızın faize karşı bir tutumundan bahsedilir. Söylemleri de zaten bu yöndedir. Birkaç ifadesini aktaralım müsaadenizle: “Faizle mücadele edeceğiz.” “Faize karşı milletimi ezdirmem.” “Faiz nasla haram kılınmıştır.”

Bu ifadeler elbette Müslüman halkın hoşuna gidiyor. Kendisi de zaten bunu bildiği için türbinlere oynamayı çok iyi biliyor. Bir yerde nabza göre şerbet vermekte eline su dökecek bir Allah’ın kulu daha yok şu anda.

Ancak Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş, BTP İstanbul 8. Olağan İl Kongresinde bakınız yetkilileri faiz konusunda nasıl bir samimiyet testine tabi tuttu:

BTP lideri Hüseyin Baş, "Yetkililer faizin haram olduğunu yeni öğrenmiş. 20 senedir sanki ülkeyi ben yönetiyorum, sanki televizyonlara çıkıp , 'Çocuğuma krediyle gemicik aldım' diye ben diyorum... Bugün de çıkmışlar , 'Faiz haram' diyorlar. E günaydın arkadaşım. Haydi delikanlıysan, hodri meydan diyorum; Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası devletimizin bankaları. Halkbank'ın önünde, 'Önce halkız sonra banka' yazıyor. Sen bu bankalarla benim çiftçime, asgari ücretlime, işçime, esnafıma sıfır faizle kredi ver. Elinden tutan mı var. Bu bankalar 750 milyon dolar krediyi elin oğluna verip parasını geri almazken iyi, bir tane ünlünün '10 milyon lira kumar borcunu kredilendirip yardım ettik' derken iyi ama vatandaşa gelince yüzde bilmem kaç faizle şunu alacaksın... Yahu elinden tutan yok hükümet senin, kimsenin lafını dinlediğin de yok, şu millete faizsiz krediyi ver" dedi.

Hükümetin faiz konusunda takındığı tavrının doğru olup olmadığı, bu samimiyet testi neticesinde meydana çıkacaktır. Bütün yetkilerin elinde olduğu halde böyle bir yola gitmeyenlerin bundan sonra faiz konusunda yüksekten atması zorlaşacaktır.

Bu yazı 319 defa okunmuştur .

Son Yazılar