Hz. Hasan'ın ahlakı
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Hz. Hasan'ın ahlakı

03 Mayıs 2021 - 21:12

Yüce Allah’ın sevdiği seçtiği Ehl-i Beyt’in fazilet ve önemini anlatmaya yazmaya elbette gücümüz yetmez.  Biz ancak işin ehlinden öğrendiğimizi anlamaya ve aktarmaya çalışabiliriz.

Allah’ım Haydar Baş kulundan razılığını arttırsın ki o bize Ehl-i Beyt’i anlattı, tanıttı ve sevdirdi.

Şimdi Onun yüce ahlakından örnekler aktarmaya çalışalım:

O, ölümü hatırlayınca ağlardı. Hesap gününü andığında yere yığılırdı.

Namaza durduğunda benzi sararır, vücudu titrerdi.

ibn-i Kesir kendi tarih kitabında lbn-i Zübeyr'den şöyle nakletmiştir:

Vallahi kadınlar Hasan b. Ali gibi birisinden çekinmezlerdi (yani gözlerini kaldırıp şehevi maksatla bakmayacağından emin olurlardı)."

İmam Hasan cömert ve kerimdi. Fizik ve ahlak olarak da Peygamber'e çok benzerdi. Çok takva sahibi idi.

Medine’den Mekke 'ye yürüyerek 15 defa hac yaptığı meşhurdur.

Hayır yapmayı çok severdi.

Hz. Hasan ömrü boyunca iki kere tüm mal varlığını Allah yolunda harcadı. Üç kere mal varlığını yarı yarıya böldü. Yarısını kendine ayırdı. Yarısını Allah yolunda bağışladı.

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.a.) henüz çok küçüktüler. Resûlullah (s.a.v)' in onlara o yaşta verdiği nasihatleri öğrenince, o sözleri anlayıp unutmayan Hazreti Hasan'a insanın hayranlığı artıyor.

Peygamberimiz (s.a.v) Hasan’a buyurmuştur ki:

“Hasan beş vakit namazını aksatmadan kıl. Sana şüpheli gelen her şeyi terk et. İçinde şüphe uyandırmayan şeyleri yap. Çünkü doğruluk, insanın gönlüne huzur verir. Yalan ise huzursuzluk uyandırır."

Bu kutlu ortam ve mümtaz eğiticinin yanında büyüyen Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin aleyhiselamların, yaşlı bir adamla aralarında dikkate şayan bir şekilde geçen bir hadisedeki tutumları şöyle anlatılmaktadır:

Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin aleyhisselam dedelerinin tembihlerini dinleyerek namazlarını aksatmadan ve zevkle kılarlarmış.

Günlerden bir gün, iki kardeş, namaz kılmak için abdest almaya gitmişler. Bu sırada, abdest almakta olan yaşlı bir adam görmüşler. Ancak bu yaşlı adam, abdest alırken bazı hatalar yapıyormuş.

Hazreti Hasan aleyhisselam, kısık sesle kardeşine: mSu yaşlı amcaya hatalarını nasıl söylesek acaba?" demiş.

Hazreti Hüseyin aleyhisselam da ona hatalarını, kalbini kırmadan söylemelerinin gerektiğini hatırlatmış. Nasıl söyleyeceklerini düşünüp dururken birden Hazreti Hasan efendimiz, "Benim aklıma söyle bir fikir geldi. Ne dersin?" deyip kardeşinin kulağına bir şeyler fısıldamış.

İki kardeş usulca yaşlı adamın yanına yaklaşmış. Hazreti Hasan, söze başlamış: "Afedersiniz efendim! Ben ve kardeşim namaz kılmaya yeni başladık. Fakat, hangimizin doğru abdest aldığı konusunda anlaşamıyoruz. Siz aramızda hakem olsan da abdest alsak, bakalım hangimiz doğru olarak abdest alıyor öğrensek."

İkisi de başlamışlar abdest almaya. Bu sırada yaşlı adam da büyük bir dikkatle onları izliyormuş. Sonunda abdestlerini tamamlamışlar. Amcanın tepkisini öğrenmek için baktıklarında, gözlerinin dolu dolu olduğunu görmüşler. O ak sakallı amca bir taraftan Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’i kucaklarken bir taraftan da şunları söylemiş:

“Sevgili yavrularım! Aslında ikinizde doğru olarak abdest alıyorsunuz. Hatalı olan bendim. Size ne kadar teşekkür etsem azdır." Yaşlı amca, daha sonra onları alınlarından öperek uğurlamış.

Ehl-i Beyt ’ten öğrenmemiz gereken hayat ölçüleriyle ancak hakiki kul olur, Allah’ın sevdasında yok olur, sonunda da cennetine koyuluyuz. İnşallah. Rabbim nasip eylesin.

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

Bu yazı 277 defa okunmuştur .

Son Yazılar