İmam Ali'nin faziletleri
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

İmam Ali'nin faziletleri

09 Nisan 2021 - 17:36

Hz. Ali (a.s.) insanlık tarihinde Kâbe'de doğan tek kişidir. Çocukluk yılarından itibaren Peygamberimizin evinde ve yanında yetişmiştir. 

Vefatından önce Peygamberimiz O'nu kendine halife ve varis tayin etmiştir. Bu sebeple mü'minler peygamberden sonra en çok Hz. Ali (aleyhisselam)'ı sever.

İslâm tarihinde Bedir'de çok büyük kahramanlıkları vardır. Müşriklerin en azılı olanlarını İmam Ali (aleyhisselam) öldürmüştür. Uhut'ta Peygamber öldü diye çıkarılan dedikodu yüzünden bütün sahabeler savaş meydanını terk etmeye kalkışmış, Hz. Fatıma ve Hz. Ali Peygamberi saklamış, tedavi etmiş, korumuş ve O'nu asla terk etmemiştir. Orduyu tekrar toplayıp müşriklerin Uhud'u terk etmesini sağlamıştır. 

Hendek savaşında da büyük başarılar elde etmiş, Müşriklerin en azılısı olan Amr'ı bir kılıç darbesiyle öldürmüş. Peygamberimizin "Ali'nin bugün yaptığı kıyamete kadar bütün mü'minlerin yapacaklarından daha değerlidir" övgüsüne layık olmuştur.

Hz. Ali (aleyhisselamın) kıyamete kadar mü'minlerin emiri ve hidayet imamı olarak kalacağını peygamberimiz beyan etmiştir. Dünyada doğruluk ve eminlik olarak Peygamberden sonra gelen O'dur.

O'nun diğer adı olan Haydar, hak ile batılı ayıran özellik demektir. Ömrü boyunca da mazlumları kayırmıştır.

Mekke'nin fethinde peygamberimiz onu omzuna çıkartıyor ve Kâbe'nin içindeki en büyük putu O yıkıyor.

Peygamberimizin hediyesi olan kılıcı Zülfikar olup savaş meydanlarında elinde Zülfikar, dilince zikir olarak cenk etmiştir.

Hz. Ali'nin mezarı Irak'ın Necef kentindedir. Ve Müslümanların Kâbe ve Ravza'dan sonra en çok ziyaret ettiği mekândır. Ziyarette yaşanan o kadar duygulu anlar olur ki, sevgi seli ile gözyaşı hep birlikte akar. 

Değerli dostlarım, arada bir şiir çalışmalarımızı da sizlerle paylaşmaya karar verdik. Bereket ve himmetini umarak ilk çalışma olarak, İmam Ali (aleyhisselam)'ın faziletlerini anlatan şiirimizi sizlerle paylaşmak istedik:

Kâbe içre doğan, İmam Ali'dir.

Resulle büyüyen, İmam Ali'dir.

Peygamber varisi, İmam Ali'dir.

Gönüller yarısı, İmam Ali'dir.

Bedir'de kükreyen, İmam Ali'dir.

Uhut'ta yücelen, İmam Ali'dir.

Hendekte cenk eden, İmam Ali'dir.

Amr'ı yere seren, İmam Ali'dir.

Müminler emiri, İmam Ali'dir.

Doğrular emini, İmam Ali'dir.

Hak batıl ayıran, İmam Ali'dir.

Mazlumlar kayıran, İmam Ali'dir.

Hak katına çıkan, İmam Ali'dir.

Küfür putun yıkan, İmam Ali'dir.

Zülfikar elinde, İmam Ali'dir.

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

Hak zikrin dilinde, İmam Ali'dir.

Şehadete koşan, İmam Ali'dir.

Sır kapısın açan, İmam Ali'dir. 

Bu yazı 344 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar