Koronavirüs gölgesinde Ramazan
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Koronavirüs gölgesinde Ramazan

17 Nisan 2021 - 00:17

Geçen sene belki de hayatımızda bir ilk olarak camiler teravih namazlarına kapatıldı. Elbette hayat söz konusu olunca bu uygulamanın ne kadar hayırlı bir uygulama olduğunu görebiliriz.

Bu sene de camilerde teravih namazı kılınmayacak, toplu iftarlar sahurlar yapılmayacak.

Ancak camilerde teravih kılınmaması, teravih namazını kılmamanıza sebep teşkil etmez.  

Her sene olduğu gibi din bezirganlarının fitne faaliyetleri yine devreye girecektir.

Şeytan fırsatları kollar, nefsimizle iş birliği yaparak bizi Ramazan’ın feyz ve bereketinden alıkoymaya çalışır. Aman dikkat!

Allah, inananlar için yeryüzünü mescit kılmıştır. Evinizde çoluk çocuğunuzla ilgilenin, baba olarak imam olun ailenize bildiğiniz kadar namaz kıldırmaya çalışın, ilmihal bilgileri öğrenin ve öğretin.

Meltem Televizyonunda ya da Meltem Medya grubunun diğer kanallarındaki iftar ve sahur programlarını, kuran öğrenimi, hatim vs. programlarını izleyerek dolu dolu bir Ramazan geçirebilirsiniz.

Evimizde kendi ailemizle iftar, sahur yaparken bir de muhasebe yapmayı unutmayalım.

Değerli okurlarım. Yıllardır ailemize zaman ayıramadık. O iftar senin bu iftar benim diye “körler sağırlar birbirini ağırlar” misali sofralarında zenginlerle ve zengin menülü lokantalarda iftar açanlar çoğunluktaydı.

Fakir fukarayı sofralarına alan az oldu. Oruç tutuldu ama fakir unutuldu. Zekât verildi belki ama adınız listenin en üstünde yer alsın diye daha zengin daha lüks cemaatlere zekât verme yarışına girildiğini gördük.

En faziletli zekât yakın çevrenize ve akrabalarınıza vermek iken riyakârlık sebebiyle bunu ihmal ettiniz. Namaz kılmadınız, teravih var-yok az-çok diye tartıştınız.

Şimdi Korona Virüslü Ramazanlar devri başladı.

Kimilerine ibadet yapmamak ya da bazılarını azaltmak için fırsat doğdu ama bazıları içinde hayırlı ameller işlemek ibadetini artırmak için hayırlı bir vesiledir.

Elbette kişinin bakışı ve değerlendirmesi farklıdır.  Biz olaya hikmet ve hayır nazarıyla bakmayı tercih ettik.

Korona virüslü Ramazan’ın diğer Ramazanlardan daha bereketli geçeceğine inanıyorum. Evinizde ailenizle elinizde olan imkânlarınızla iftar edeceksiniz. Dolayısıyla riyadan kurtulacaksınız. Sakın ha sosyal medyada sofralarınızı paylaşmayın o da riyakârlık olur.

Ailenizle birbirinizi daha çok göreceksiniz. Evlatlarınıza daha fazla zaman ayıracaksınız. Onlara faydalı bilgiler aktaracaksınız.

Korona virüsten kurtulunca başka başka maddi manevi virüslerden korunma yollarına çalışalım. Çoluk çocuk birlikte teravihler kılalım. Fitnelere gönül kapımızı kapatalım. Böylece Allah’ın rahmetine daha fazla mazhar olacak ve farkı fark edeceğiz inşallah.

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

Bu yazı 279 defa okunmuştur .

Son Yazılar