Laiklik niye var?
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Laiklik niye var?

06 Aralık 2021 - 20:33

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş, siyasette yükselen değer olmaya devam ediyor. Yaptığı her tespitle, dinleyenleri hayranlık içinde bırakıyor. Partisinin düzenlediği kongrelerin birçoğuna katılarak fikirlerini aktarma fırsatı bulmanın yanında, çeşitli televizyon kanallarına da misafir olup orada fikirlerini anlatmaya devam ediyor. Program yapımcıları, sordukları sorulara aldıkları doyurucu cevap karşısında, hayranlıklarını gizleyemiyorlar.

Geçtiğimiz gece BTP lideri Av. Hüseyin Baş, Flash TV’de bir programa katıldı. Flash TV'de yayınlanan Basın Kulübü programında, ekonomiden siyasete; Atatürk, Diyanet ve laiklik üzerine dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Bu makalemizde Av. Hüseyin Baş’ın laiklik konusunda yaptığı tespitine değinmek istedik.

Konuşmasında Laiklik niye var?" sorusunu soran Av. Hüseyin Baş, şu ifadeleri kullandı; "Laiklik birileri kafasına göre kalkıp dini hüküm koymasın diye var. Bakın Osmanlı devleti yıkılıyor, arkasına bir Cumhuriyet inşa ediyorsunuz. Pek rahatlıkla Atatürk çıkıp, 'Bundan sonra halifeniz benim' diyebilirdi. Buna bir engel var mıydı, kim ne diyebilirdi? 'Bundan sonra saltanat da benim soyumla devam edecek, ülkenin adı da ‘Mustafaoğulları olacak' deseydi buna bir engel var mıydı? Ol diyenler de vardı. Atatürk hepsini elinin tersiyle itti, inanmadığı için değil, bunun dini olmadığını bildiği için. Bu İslami değil ki. Bunu bildiği için elinin tersiyle itiyor ve 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyor."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hiçbir zaman dini bir rant yada iktidar payandası olarak kullanmadı. O, dini duygu ve düşüncelerin insanların gönül dünyasında tertemiz kalmasını istedi ve bu sebeple laiklik fikrini düşüncelerinin temeline oturttu.

Ama maalesef saltanat yanlısı ve cumhuriyet düşmanı dış ve iç güçler, Atatürk’ün bu yönünü çarpıtarak, Onun laiklik fikrini sanki din karşıtı gibi göstermeye çalıştılar. Yıllarca da sözde dindar siyaset yapanlar, laiklik dinsizliktir fikrini yaydılar. Maalesef vatandaşımızın tertemiz zihnini, kötü emelleriyle kirlettiler.

Allah’a şükürler olsun ki “Hoş geldin Atatürk” eseriyle ve “Atatürk Vatandır” sempozyumlarıyla, Atatürk üzerinde oynanan bu kirli oyunları, Prof. Dr. Haydar Baş hocamız bozmuştur.

Aynı çizgide yoluna devam eden Av. Hüseyin Baş, gerçek Atatürk’ü ve Onun fikirlerini her platformda savunmaya devam etmektedir. Flaş TV de düzenlenen bu programda da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün laiklik hakkındaki maksat ve fikirlerini o kadar güzel bir dille anlattı ki samimi bir niyetle dinleyenlerin, bu konudaki bütün şüphelerini gidermiştir.

Milletimize, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş’ı izlemeye, dinlemeye devam etmesini tavsiye ediyorum. Daha nice tabular yıkılacak, nice yanlış kurgulanmış oyunlar bozulacaktır. Yolu ve bahtı açık olsun.  

Bu yazı 226 defa okunmuştur .

Son Yazılar