Temiz çevre, temiz gıda
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Temiz çevre, temiz gıda

05 Nisan 2021 - 00:15

Temizlik ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’den itibaren İnsanlığa emredilmiş, sağlıklı yaşam kuralıdır.

İlahi emirleri çoğu zaman kulak arkası edinmeyi maharet zanneden insanlar temizliğe riayet etmedikleri için birçok salgın hastalıklara muhatap olmuştur.

Dünya kurulduktan bu yana tarihi vesikalarda sayıları milyonları bulan toplu ölümler yaşanmıştır.

Toplu ölümlerin hemen hepsine sebep, temizliğe ve mikroptan korunmaya karşı riayetsizliktir.

Son yaşanan Pandemi sürecinin başlangıcı da yayılması da temiz olmayan çevre, temiz olmayan gıda ve temiz olmayan ortamlardan kaynaklandığı bilinen bir gerçektir.

Büyükler “zararın neresinden dönerseniz kârdır.” Sözüyle her yanıştan dönmek için insanların fırsatının olduğu gerçeğine işaret etmişlerdir.

Pandemi le birlikte yeni yaşam parolası: Temiz çevre, temiz gıda, temiz ortamdır.

Fertler ve topumlar buna ne kadar riayet ederlerse o kadar sağlıklı ve mutlu ne kadar da riayet etmez ise o kadar sağlıksız ve mutsuz günler yaşayacaktır.   

Doğanın kendi dengesinde asla kirlilik göremezsiniz.

İnsanın elinin değmediği doğada bitkiler ve hayvanlar doğanın kendi döngüsü içinde kendi kendini temizler. Kirleten insanlardır.

Doğa kendi dengesi içinde oluşan kirliliği çok kolay yoldan temizleyebiliyor ama insanın kirlettiğini temizleyemiyor. Demek ki temiz doğa, temiz çevre dengesini de bozan, insanların sorumsuz davranışlarıdır.

Bakınız değerli dostlarım, tohumlar üzerinde yapılan genetiği ile oynamak fiilini dahi doğayı kirletmek olarak ele alabiliriz.

Sözüm ona daha fazla ürün elde etmek için doğanın tabiatın doğal döngüsü ile oynanmaktadır. Üretici kendi çıkarını düşünerek doğanın vereceği ölçünün üstüne çıkmakla, aslında hem toprağın hem ürünün dengelerini bozarak doğayı çevreyi kirletmektedir.

Allah doğaya bir denge kuralı koymuş, yenilecek içilecek şeyleri haram ve helal ölçüsüyle dengeyi korumuştur.

İnsanlar ne zaman doğanın dengelerini kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmeye çalışmışsa o zaman doğa da kendi dengesini bozanlara karşı savaş açmıştır. 

Pandeminin başlangıcı olarak Çin’de yabani bir hayvanın yenmesiyle hayvanlarda bulunan bir virüsün insanlara geçmesi dahi temizlikle alakalı bir durumdur.

Allah, Kur’an-ı Kerimde yeme içme konusunda şu emri ferman ediyor:

“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan maddelerin helâl ve temiz olanlarından yiyin; şeytanın peşinden gitmeyin, çünkü o apaçık düşmanınızdır. /O size ancak kötülüğü, çirkinliği, Allah hakkında bilmediğiniz şeyler söylemenizi buyurur.” (Bakara /168-169).

Yeni yaşam parolası: Temiz çevre, temiz gıda, temiz ortamdır.

Kirli bir yaşamdan kimseye fayda yoktur. Temiz bir dünya için ele ele vermek zorundayız. 

Bu yazı 384 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar