Yarın bayram
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Yarın bayram

12 Mayıs 2021 - 00:50

Üç ayların rahmet iklimi Recep Şaban Ramazan derken bayrama eriştik. Yarın Ramazan Bayramıdır.

Bu Ramazan Bayramı da Pandemi gölgesi altında ve tam kapanmanın yaşanacağı farklı duyguların yaşanacağı hatıralarla geçecektir.

Sağlık en önemli değerimiz olduğu için devletin aldığı kararlara harfiyen uymak lazımdır. Hayatta kalmak, sağlıklı olmak ve geleceğe umutla bakabilmek için tedbir şarttır. Herkes kendi üzerine düşen, tedbir ve tevekkül görevini yerine getirmekle sürecin hayra dönmesine gayret etmelidir.

Tam kapanma, bayramı tam yaşamamıza engel olsa da elbette yapılacak şeyler vardır.

Yaşanan durum olağanüstü bir durumdur ama gönüllerde bayram sevincini yaşamaya çalışmalıyız.

Çevreyle, akrabayla, anamızla, babamızla, birlikte olamayacağız ama kapanma ve Pandemi olmadığı dönemleri de yaşadık ki zaten kimse evde barkta kalmıyordu.

Sıla-i rahim yerine tatili tercih ederek zaten ailesine zaman ayırmıyordu. Şayet kapanma ve engeller, Pandemi olmasaydı yine herkes tatil merkezlerine gidecekti. Demek ki önemli olan bayramı gönüllerde yaşamaktır.

Mümin o ki her durumdan kendine hayır çıkarmasını bilmelidir. Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurur:

“Mü’minin durumu gıpta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece mü’minde vardır: Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.” (Müslim, Zühd, 64)

Pandemi asıl olarak Allah’ın insanlık alemine büyük bir musibetidir ve insanların gözle dahi görülemeyecek kadar küçük bir virüse karşı teslim olmuştur ve çaresizdir.

Mecburi olarak evdeyiz ve eve hayatı sığdırmak zorundayız. Yaşanan bu olumsuz durum karşısında ölmeden hayatta kaldığımıza, nefes alabildiğimize şükrederek evde geçecek zamanı sabır şükür ve ibadetle geçirince şer görünen bu durumdan hayır elde edebiliriz.

Yüz yüze görüşemiyorsak telefonla görüşmeliyiz. Büyüklerin hayır dualarını almalıyız. Bol bol tefekkür ederek ruhumuzda bayramın neşesini bu şekilde yaşamaya çalışmalıyız.

Her şeye rağmen yarın bayramdır. Rabbim gerçek bayram olan günahlardan kurtuluşu cennetini ve cennete kavuşmayı nasip eylesin. Ramazan Bayramımız kutlu olsun.

Yüce Peygamberimizin Ramazan Bayramı hakkında zikrettiği hadisini aktaralım;

Sa’d bin Evs el–Ensârî anlatıyor: Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler:

"Ey Müslümanlar topluluğu! Keremi bol olan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükâfatlar verilir. Siz gece ibadet etmekle emrolundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakla emrolundunuz, orucu tuttunuz ve Rabbinize itaat ediniz, mükâfatınızı alınız.

"Bayram namazını kıldıktan sonra bir münadi şöyle seslenir:

"Dikkat ediniz, müjde size! Rabbiniz sizi bağışladı, evlerinize doğru yola ermiş olarak dönünüz. Bayram günü mükâfat günüdür. Bugün semâ âleminde mükâfat günü olarak ilan edilir." (El–Tergîb Ve’t–Terhîb Tercümesi / 2:332)

Mes’ud el-Gıffari den rivayet edilir ki;

Bir gün Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.)’den işittim. Ramazan’ı tebrik ettikten sonra buyurdular ki: “Eğer ümmetim Ramazan ayının kıymetini, şerefini ve önemini hakkıyla bilmiş olsaydı, bütün bir yılın Ramazan olmasını temenni ederdi.” (Et-Tergib Ve’t-Terhib, 2:102)

Öyleyse yazımızı şu duayla bitirelim: “Ya Rabbi ömrümüzün Ramazan tadında, Allah’ın merhamet ve muhabbetiyle geçmesi için bizlere yardım eyle. Geriye kalan ömrümüzü rızan istikametinde tamamlamamızı nasip eyle Âmin.

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

Bu yazı 294 defa okunmuştur .

Son Yazılar