İran'daki eylemlerin Türkiye ile ilgisi
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

İran'daki eylemlerin Türkiye ile ilgisi

07 Ocak 2018 - 20:31

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni savunma konseptini oluşturmada yol gösterici olan, ABD Silahlı Kuvvetler Akademisi Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan, 2017-2027 yılları arası raporunda, Türkiye'de iç çatışma yaşanacağı ve ABD'nin askeri olarak Türkiye'ye müdahale edeceği ifade ediliyor. ABD'nin önümüzdeki 10 yılda kendi menfaatleri açısından oluşabilecek riskler ve bunlara yönelik müdahale yöntemlerine ilişkin metotların incelendiği kapsamlı bu rapor, Pentagon ve ABD ordusundaki kilit kurumlarla istişare edilerek bir yılda hazırlanıyor. ABD, bu raporda Türkiye, Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore’yi sorunlu devletler olarak görmüş ve hedef tahtasına oturtmuştur.

Geçtiğimiz hafta İran'ı işgalin provası yapıldı. ABD ve İsrail, İran halkını kışkırtmak için ellerinden geleni yaptı. Ancak muvaffak olamadılar. ABD bölgede kaos istemektedir. İsrail Arz-ıMevud ile topraklarımızda gözü var; ABD'nin BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) ile topraklarımızda gözü var.Hayallerle yollar aşılmaz. İdeallerinizi bilimsel temele oturtmak zorundasınız.

ABD ile stratejik ortak demekle, stratejik ortak olunmaz. İsrail ile ticaret yaparak, ekonomik ve diğer sahalarda işbirliği yaparak dost olunmaz.ABD niyet ve eylemlerinden vazgeçmeyecektir.

Günümüz koşullarında adı konmamış bir dünya savaşı yaşanmaktadır. ABD elindeki bütün kozlarını oynamaktadır. Adeta kıyamet savaşının provaları yapılmaktadır. İran'daki halkın masum talepleri gibi ortaya konan ama ardında dış güçlerin olduğu bu kalkışma sonucunda, ABD'nin talebi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İran ve Orta Doğu gündemiyle toplandı. İran'daki protestolar üzerine İran'a müdahale yapılması oylandı.

BOP kapsamında fiili ve askeri olarak işgal edilmeyen 2 ülke kaldı; İran ve Türkiye. Bugüne kadar buna muvaffak olamayan ABD'nin bu iki ülkeyi birbiri ile savaştırmak projesi vardır. Bunu da mezhep kavgası ile yapmayı planlamaktadır. Bunu ilk gören ve mezhep kavgasını engelleyen sayın Prof. Dr. Haydar Baş hocamız olmuştur. Ayağında demir çarık Anadolu’yu adım adım dolaşmıştır, her platformda bunun mücadelesini vermiştir. Kaleme aldığı kütüphane çapındaki Ehl-i Beyt eserleri ile bunu başarmıştır. İslam ümmetinin Ehl-i Beyt paydasında buluşmasının esas olduğunu ortaya koymuştur.

İran'daki gelişmelere emperyalist devletlerin gözü ile mezhepçilik gözüyle bakılmamalıdır.

Sn. Haydar Baş hocamızın tespitleri ile Türkiye'nin güvenliği Şamdan,Halep’ten başlar. Türkiye'nin güvenliği Tahran'dan başlar. Bakın, İran nasıl bir dış politika izliyor.

               1. İleri karakollarda mücadele vererek, kendi güvenliğini sağlamaktadır.

               2. İran, Suriye’nin işgalini engelleyerek ve PYD ile mücadele ile Türkiye'nin güvenlik politikalarına destek vermektedir.

İlginçtir, Türk hükümetiBirleşmiş Milletler nezdindeki legal Esad'lı Suriye devleti yanında değil de, işgalci ABD'nin yanında saf tutmuştur. Dış politikada tutarlı bir çizgi ortaya konamamıştır.

Bu koşullarda yapılması gerekenler açık ve nettir. Komşularımızla iyi ilişkiler geliştirilmelidir. 2. Dünya savaşı öncesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün “Yurtta sulh cihanda sulh” politikaları ile sıkıntılı günler atlatılmıştır. Atatürk, Sadabat ve Balkan paktları ile komşu devletlerle iyi ilişkiler kurarken, içerde de ayrılıklara son vermiş birlik ve beraberliği sağlamıştır.

Olması gereken ABD'ye veya Rusya'ya yaslanmak değildir. Öncelikle devlet ve millet olarak ayaklarımız üzerinde durabilmemiz gerekmektedir. Evet, ülkemizin birçok zenginlikleri var. Bunların katma değer üretmesi bir stratejik ve taktik uygulamalar ile mümkün olacaktır.

Bunun da yolu Hoca Atatürk, Haydar Baş hocamız ile birlikte olmaktır.

 

*07.01.2018, Atatürk Vatandır_İzmir Sempozyum, konuşması

Bu yazı 2067 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • cc
  1 yıl önce
  bölüm 2 Ulu Önder y.yıl önce seçebileceği (çökmüşOsmanlı,Türk,Arap&hilafet) üç değerden Türklüğü tercih etmiş,Türk halkının bilmesi gereken gerçekleri ileride açılmak üzere sak***an 400 sayfa(zaman kapsülü)vasiyetinde belirtmiştir.Ortadoğuda Savaş durumu bitince Tüm Dünya Yahudi Firmaları B.İsraile taşınacak.Tüm dünya çalışabilmek için bu coğrafyaya akacak yani ABD nin yerini alacak.(Örn:Münih:BMW) gibi Edirneden Kudüse her şehir bir firma markasıyla anılacak.Min.ücret ikbin$:8binTL.Refahı görün o zaman.Binlercesinden sadece 2 küçük örnek Benzin 50 cent,baba Jeep\'ler&Mustang&Camaro 30bin $ olacak yani Abd de satı*** fiyatla aynı.B.israil Abd olacak Türkiye de Kanada.Komşuda pişer akrabayada düşer.Bir Anda Değişir Herşey...!!!
 • cc
  1 yıl önce
  bölüm 1 Altın Çağ başlıyor.Büyük İsrail kurulacak.Süleyman Mabedi kutsal sandık(musa tabletleri)için 3 bin sene önce yapıldı.Rabbin emridir tekrar inşa edilecek...Padişah Anneleri Yahudidir.Başta Fatih Camii olmak üzere tüm Sultan Türbeleri,And Beylik sancakları Davut Yıldızlarıyla süslenmiştir.Selçuk Bey\'in oğullarının adı İsrail,Musa,İsa,Yakup\'tur.Selçuk Beyin babası Dukak Bey Hazar yahudi&türk Devletinin Ordu komutanıdır.İsrail nufusu Kuz.Avrupa&Hazar Oğuz Türklerinden kurulmuştur. Dna araştırmaları her 3 türkten 1 nin (saf)Yahudi olduğunu kanıtladı(asimile).Geri ka***ıda kafkas(mix)Aşkenaz Sefarad Dna\'sı taşıyor.(çekik göz ural-altay %4).Yani Türkiye\'de İsrailden daha çok asimile yahudi var...Anadolu Selçuklu Dev.&Osmanlı İmp.&Türkiye Cumhuriyeti ;\'Yahudi Musevi Hazar Türk Devleti\'nin devamıdır.Ulu Önder y.yıl önce seçebileceği (çökmüşOsmanlı,Türk,Arap&hilafet) üç değerden Türklüğü tercih etmiş,

Son Yazılar