Ne kadar da özlemişiz!
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Ne kadar da özlemişiz!

01 Kasım 2017 - 09:20

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e millet olarak bağlılığımızın nişanesidir.29 Ekim 1923 devlet ve millet olarak bağımsızlığımızın tescil edildiği gündür.Bayram günlerini büyük bir coşkuyla kutlayarak bağımsızlık bilincinin nesilden nesile; gönülden gönüle aktarılması elzemdir.

Cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarında o gün seksen bin civarındaki Ankara‘nın nüfusu civardaki köy nüfusunun gelmesiyle yüz bine çıkmıştır, oteller ve hanlar, vatandaşlar tarafından doldurulmuştur.

29 Ekim Cumhuriyet kutlamaları bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün kaleme aldığı ve kendi okuduğu 10. yıl nutkunu da hatıra getirir. Bu söylemden “Bu söylediklerimin hakikat olduğu gün senden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: Beni hatırlayınız…” cümlesinin çıkartıldığını biliyor musunuz? Bu sözlerin veda hissi yarattığını söyleyip, metinden çıkarılması teklifini Atatürk kabul eder. Heyhat ki, Atatürk'ten hemen sonra Atatürk dönemi karartıldı, karartılmakla kalmadı Atatürk iftiralarla dolu saldırılara maruz bırakıldı.Maalesef 29 Ekim kutlamaları unutturulmuştur.

BTP teşkilatları bütün yurtta Cumhuriyet kutlamaları tertipledi. Bu kadar samimi, bu kadar köklerine sadık bir Cumhuriyet kutlaması tertipleme talimatı veren BTP genel başkanı Prof. Dr. Haydar Baş hocamıza müteşekkiriz.

Ülkemizi düşman işgalinden kurtaran lider olan Gazi Mustafa Kemal Paşaya millet olarak minnet borcumuz vardır.Liderini bulan milletimiz bütün zorlukların üstesinden gelebilecek karakterdedir.

İşte 29 Ekim 1923 bunun en büyük şahididir.19 Mayıs 1919 - 29 Ekim 1923 tarihleri arasında milli mücadele verilmiştir.Bizim bu bayram günlerinde, o günlerin manevi havasını yeniden teneffüs etmeye ihtiyacımız var.Her açıdan işgali yaşadığımız günümüzde, lideri ile bulaşacak Türk milleti yeniden bir Kuvâ-yi Milliye ile muvaffak olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk 10. yıl nutkunda “Az zamanda çok ve büyük işler yaptık” demektedir.

Kritik dönem liderlerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi, az zamanda çok ve büyük işler yapmasıdır.Bugün bunu Sn. Haydar Baş hocamızda görüyoruz.Sosyal birlik ve beraberlik projesi olan Ehl-i Beyt'te buluşma, Devletin ve milletin kalkınma projesi olan, “Sosyal Devlet Milli Devlet”, Bağımsızlığımızın temeli olan “Milli Ekonomi Modeli” ve son dönem gerçek Atatürk’ü milletin gündemine getirerek az zamanda çok ve büyük işler yapmıştır.

Yine 10. yıl nutkunda, "Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, milli ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni âlem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır".  Evet, işte Haydar Baş hocamız bu tezleri ile Türk milletinin 2 yılda Avrupa’yı 3 yılda Amerika’yı geçeceğini ifade etmektedir.

Bütün bu gerekçelerle ne kadar karanlık günlerden geçersek geçelim “Bu vatan bizimdir bizim kalacaktır.”

Bu yazı 1161 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar