Ülke battı demiyoruz, Haydar Baş hocamız var
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Ülke battı demiyoruz, Haydar Baş hocamız var

27 Şubat 2019 - 10:04

Yıl: 2019

Kıymetli okurla, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerini paylaşmak istiyorum. Sıkı durun, Türkiye’de çiftçi sayısı son 10 yılda yüzde 38 azaldı.

Tarım alanları ise son 15 yılda yüzde 12 düştü.

Sebze bahçeleri alanı ise aynı dönemde yüzde 15 küçüldü.

Domates, sivri biber, patates, soğan ve patlıcana güç yetmiyor. Hükümet, komünist sistemden çözüm apararak tanzim satış noktalarını ve kuyrukları yeniden hortlattı.

Bütün bu sonuçlar kamuoyu için sürpriz olabilir. Ancak bizim için doğal bir sonuç.

 

Yıl: 2010

Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında “Bir zamanlar dünyada tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ve IMF talepleriyle şekillenen politikasının tarım ve hayvancılık kesimini bitirdiğini söyledi.“AB Türkiye’ye ‘Madem Avrupa Birliğine gireceksiniz tarımı terk edeceksiniz. Tarım bölgesinde 35 milyon insan yaşıyor. Siz 25 milyonunu şehirlere aktaracaksınız. 10 milyonu köylerde kalacak kendilerine bakacaklar. Ve sizin 72 milyonluk nüfusunuzun 60 milyonuna AB olarak biz yetiştirdiğimiz tarım ürünlerimizi ihraç edeceğiz. Siz bizim pazarımız olacaksınız’ dedi.

“Şu yüce millete hizmet ederek, Türkiye'yi dünyanın en güçlü devleti yapmak üzere yola çıktık” diyen Prof. Dr. Haydar Baş, “Yapılması gereken acilen devletin hem tarıma hem de hayvancılığa ciddi bir bütçe ayırarak destek vermesidir. İşte Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) iktidarında yapılacak olan da budur. Ürününü kaça mal ettiysen, devlet sana yüzde 50 daha fazla kar verecek, demiştir.

Bizimkiler de ‘ne demek biz Avrupa Birliği’ne girmek için her şeye hazırız’ dediler. Hükümet uyguladığı ‘tak – şak’ politikası gereği AB'nin talimatlarını yerine getirdi. Neticede bugünlere ulaştık.

Avrupa Birliği hedeflerine ulaştı; tarım alanımız da azaldı, çiftçimiz de azaldı. Fiyatlar fileyi deliyor, cep yakıyor.

AB diye diye yıllarını heba eden hükümetin geldiği nokta ise tam bir hezimet. Türkiye-AB üyelik müzakereleri AB tarafından askıya alındı.

İşte size tarihten bir sayfa hatırlattık.

Bir tarafta 10 sene önceden sorunları gören ve haykıran hatta çözüm üreten Prof. Dr. Haydar Baş diğer tarafta ise baştankara bir anlayış ve kaybedilenler…

 

Son söz: Ülke battı demiyoruz. Müjdeler olsun Haydar Baş hocamız var.

Bu yazı 1028 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar